Jak być dobrym prognostykiem? – „SUPERPROGNOZOWANIE”

Przegląd

Fragmenty książki znajdziesz na: http://superprognozowanie.pl
Jedna z najbardziej utytułowanych książek ekonomicznych w USA.
A New York Times Editors’ Choice
A Washington Post Bestseller
A Hudson Booksellers Best Business Interest Book of 2015
Longlisted for the Financial Times and McKinsey Business Book of the Year Award
Winner of the Axiom Business Book Award in Business Theory (Gold Medal)
„Philip Tetlock jest światowej klasy ekspertem jeśli chodzi o to niezwykle istotne zagadnienie. „Superprognozowanie” to niesamowita opowieść o tym, jak on i jego zespół badawczy sprawili, że zwyczajni ludzie pokonali ekspertów w bardzo poważnej grze. Jest to również doskonała instrukcja ucząca trzeźwego myślenia w niepewnym świecie. Koniecznie przeczytaj.”
Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla oraz autor „Thinking, Fast and Slow”
„Na świecie jest wiele książek o prognozowaniu, ale w niewielu jest napisane, jak to robić poprawnie.”
Piotr Zielonka, profesor w Katedrze Fizyki SGGW, autor „Giełda i psychologia”
NAPISANA PRZEZ JEDNEGO Z NAJBARDZIEJ POWAŻANYCH NA ŚWIECIE NAUKOWCÓW NAUK SPOŁECZNYCH, KSIĄŻKA O ZWYCZAJACH UMYSŁU PROWADZĄCYCH DO LEPSZEGO PRZEWIDYWANIA PRZYSZŁYCH ZDARZEń.
Każdy mógłby skorzystać na możliwości dalszego spojrzenia w przyszłość, niezależnie czy kupuje akcje, tworzy strategie, wprowadza nowy produkt, czy też po prostu planuje menu na nadchodzący tydzień. Niestety ludzie są zazwyczaj marnymi prognostykami. Jak wykazał Philip Tetlock, profesor Wharton School of Business, w swoim przełomowym badaniu z 2005 roku, nawet prognozy ekspertów są niewiele lepsze niż wynik przypadku. Mimo to, istotnym oraz niedopowiedzianym wnioskiem wynikającym z tych badań było stwierdzenie, że niektórzy profesjonaliści naprawdę potrafią prognozować, a Tetlock spędził minioną dekadę starając się dowiedzieć dlaczego. Co czyni niektórych tak dobrymi? I czy można się tego nauczyć?
W „Superprognozowaniu”, Philip Tetlock i Dan Gardner przedstawiają nam arcydzieło predykcji, oparte o dekady badań oraz wynik rozległego, finansowanego przez rząd tournée prognozowania. W projekt Właściwe Osądy (Good Judgement Project) zaangażowano dziesiątki tysięcy zwykłych ludzi – włączając w to brooklyńskiego reżysera, emerytowanego hydraulika oraz tancerkę, których poproszono o prognozowanie globalnych wydarzeń. Niektórym poszło zadziwiająco dobrze. Pokonali specjalistyczne benchmarki, rywali oraz rynki prognostyczne. Wypadli lepiej niż zbiorcze opinie analityków z dostępem do zastrzeżonych danych. To „superprognostycy”.
W tej przełomowej oraz przystępnej książce, Tetlock i Gardner pokazują nam w jaki sposób możemy się uczyć od tej elitarnej grupy. Splatając razem historie prognostycznych sukcesów (wliczając w to nagonkę na Osamę bin Ladena), porażek (inwazja w Zatoce Świń) oraz wywiadów z decydentami wysokiego szczebla, od Davida Petraeusa do Roberta Rubina, udowadniają, że dokładne i udane prognozowanie nie wymaga wcale potężnych komputerów czy tajemniczych metod. Niezbędne są za to: zbieranie dowodów z różnych źródeł, probabilistyczne myślenie, praca zespołowa, notowanie rezultatów oraz umiejętność przyznania się do błędu i zmiany kursu.
„Superprognozowanie” oferuje pierwszy, widocznie efektywny sposób na poprawienie naszej zdolności prognozowania przyszłości – zarówno w biznesie, finansach, polityce, stosunkach międzynarodowych, jak i życiu codziennym – a jej przeznaczeniem jest zajęcie miejsca wśród współczesnych klasyków.
„Najlepszy sposób, aby dowiedzieć się czy idea jest poprawna, to sprawdzenie jak prognozuje ona przyszłość. Jednak które idee, metody czy jacy ludzie posiadają zapis nieoczywistych prognoz dowiedzionych przez późniejszy bieg wydarzeń? Odpowiedź na to pytanie Cię zaskoczy, a w samej książce znajdziesz radykalne implikacje dla polityki, dziennikarstwa, edukacji, a nawet epidemiologii – jaki jest najlepszy sposób na zdobycie wiedzy o otaczającym nas świecie. Nieformalny styl „Superprognozowania” skrywa głębię jego przesłania.”
Steven Pinker, profesor psychologii Uniwersytetu Harvarda i autor „The Better Angels of our Nature”
„W swej przystępnie napisanej oraz interesującej książce Tetlock i Gardner wskazują na istotność znaczenia probabilistycznego sposobu myślenia dla logicznego prognozowania. Niezależnie od tego czy jesteś decydentem, czy kimkolwiek innym, kto chciałby podejmować decyzje o dużej dokładności, „Superprognozowanie” posłuży Ci jako niezbędny przewodnik.”
Robert E. Rubin, były sekretarz skarbu USA
„Jak dobrze potrafimy, tak naprawdę, przewidzieć przyszłość? Nie istnieje lepsza odpowiedź na to pytanie niż ta, którą znajdziesz w tej książce. Pozbędziesz się iluzji dotyczącej zdolności ekspertów, zostając jednocześnie oświecony sposobem w jaki robią to najlepsi prognostycy – a być może uwierzysz nawet we własne możliwości.”
Tyler Cowen, dyrektor George Mason University Mercatus Center oraz autor „Average is Over”
Tytuł oryginalny: SUPERFORECASTING. The Art and Science of Prediction
Autor: Philip E. Tetlock, Dan Gardner
Rok wydania: 2017
Oprawa: Miękka
Format: 165×235
Stron: 336
ISBN: 978-83-7556-888-2
Cena: 69,00zł
Wydawnictwo CeDeWu
Polub nas na Facebooku: https://www.facebook.com/CeDeWupl/
 
Zapraszamy do księgarni stacjonarnej Wydawnictwa CeDeWu znajdującej się przy ulicy Żurawiej 47 w Warszawie!
Kategorie: Biznes i Ekonomia
Tagi: CeDeWu