CeDeWu poleca: Koncepcja federalizmu fiskalnego w systemie finansów samorządu terytorialnego

Przegląd

Federalizm fiskalny to współczesna koncepcja ekonomiczna przeciwstawna idei centralizmu, oparta na formule wielopoziomowych finansów publicznych oraz koncentrująca się na poszukiwaniu optymalnego zakresu decentralizacji fiskalnej. To jednocześnie koncepcja nowoczesnego i wieloszczeblowego zarządzania sektorem publicznym, której wdrażanie ma na celu zwiększenie efektywności procesu dostarczania dóbr i usług publicznych. W książce w kompleksowy sposób zaprezentowano poszczególne założenia teoretyczne i modele federalizmu fiskalnego, konfrontując je z teorią finansów samorządowych oraz praktyką gospodarczą. Jako przykład do analiz empirycznych posłużył podsektor subnational governmnet w państwach członkowskich OECD. Podjęto próbę określenia pozycji ekonomicznej wspomnianego podsektora w poszczególnych państwach, wykorzystując w tym zakresie autorski Miernik Poziomu Decentralizacji Fiskalnej – MPDF.
„Podjęta w książce problematyka wypełnia lukę w polskiej literaturze przedmiotu, poświęconej zastosowaniu teorii federalizmu fiskalnego do systemu finansów samorządu terytorialnego”.
Z recenzji Prof. dr hab. Krystyny Piotrowskiej-Marczak
O autorze:
Marzanna Poniatowicz – dr hab. nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu w Białymstoku, kierownik Zakładu Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego na Wydziale Ekonomii i Zarządzania UwB; specjalizuje się w problematyce finansów publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem finansów jednostek samorządu terytorialnego; autorka i współautorka około 150 publikacji naukowych; członek Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości oraz International Institute of Public Finance.
Autor: Marzanna Poniatowicz
Rok wydania: 2018
Oprawa: Miękka
Format: 165×235
Stron: 320
ISBN: 978-83-8102-102-9
Cena: 70,00zł
Wydawnictwo CeDeWu
Polub nas na Facebooku: https://www.facebook.com/CeDeWupl/
 
Zapraszamy do księgarni stacjonarnej Wydawnictwa CeDeWu znajdującej się przy ulicy Żurawiej 47 w Warszawie!
Kategorie: Biznes i Ekonomia
Tagi: CeDeWu