Nowa książka Leonarda Cohena – Płomień

Przegląd

Już 30 października ukaże się Płomień – zbiór wierszy, piosenek i fragmentów notatników Leonarda Cohena wybranych przez autora do publikacji kilka miesięcy przed śmiercią, we wspaniałym przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego. Książka, której premiera przypada niedługo przed drugą rocznicą śmierci legendarnego barda (7 listopada) to mocny, końcowy rozdział jego kariery literackiej, ukazujący pełną skalę sztuki poetyckiej Cohena, mistrza mrocznych, przejmujących pytań i ekscentrycznego  humoru, ale przede wszystkim mistrza słowa.

 

Zbiór ostatnich wierszy Leonarda Cohena wybranych przez autora do publikacji kilka miesięcy przed śmiercią

 

PŁOMIEŃ to porywający zbiór ostatnich wierszy Leonarda Cohena. Ich wyboru i układu dokonał sam autor w ostatnich miesiącach życia. Książka zawiera m.in. słowa piosenek, fragmenty prozy oraz ilustracje, a także szeroki wybór tekstów z poetyckich notatników Cohena, które artysta prowadził przez całe życie. W sumie składają się one na niepowtarzalny, intymny obraz życia i umysłu wybitnego artysty i myśliciela.

Jako niezwykle mocny, końcowy rozdział legendarnej kariery literackiej twórcy, PŁOMIEŃ ukazuje pełną skalę sztuki poetyckiej Leonarda Cohena, od kunsztownej transcendencji po czarny humor. Na przemian dojmująco smutne i urzekająco ekscentryczne są to dzieła poety i autora piosenek, który zgłębiał sens naszych najbardziej mrocznych pytań i zawsze gotów był zadawać kolejne.

 

Kariera artystyczna Leonarda Cohena rozpoczęła się w 1956 roku od publikacji pierwszego tomu poezji Let Us Compare Mythologies (Porównajmy mitologie). Autor wydał także dwie powieści: The Favourite Game (Ulubiona gra) i Beautiful Losers (Piękni przegrani) oraz dziesięć tomów poetyckich w tym Stranger Music: Selected Poems and Songs (Muzyka nieznajomego: Wybrane wiersze i piosenki) i Book of Longing (Księga tęsknoty). W okresie działalności piosenkarskiej, który objął niemal półwiecze, nagrał czternaście albumów studyjnych. Ostatni z nich, You Want It Darker, ukazał się w 2016 roku. Cohen został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2008, otrzymał Grammy Lifetime Achievement Award w 2010, Nagrodę Księcia Asturii oraz Glenn Gould Prize w 2011. Zmarł 7 listopada 2016 roku.

 

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis