Lekcje drukowane i pełne roboty

Przegląd

Umiejętność programowania to cecha coraz częściej pożądana na rynku pracy. Warto ją pogłębiać już od najmłodszych lat, zaczynając od nauki logicznego myślenia. Jak jednak zachęcić do tego uczniów? Z pomocą nauczycielom i wychowawcom przychodzą roboty do nauki programowania i druk 3D.
Dzięki podpisanym dzisiaj umowom przez Grupę MAC z firmami VERASHAPE i Wonder Polska, do polskich szkół i przedszkoli trafią interaktywne roboty do nauki programowania i nowoczesne drukarki 3D. Umowy zostały podpisane w ramach Kongresu Edukacji Przyszłości. Biorą w nim udział nauczyciele, Minister Edukacji Narodowej oraz kuratorzy oświaty.

Grupa MAC jako pierwsza wdrożyła rok temu do polskiej edukacji robota Photon, rozpoczynając zakrojony na szeroką skalę program wyposażania placówek w nowoczesne narzędzia do nauki. Widowiskowe lądowanie robota na dronie zorganizowane przez Grupę MAC w ub.r. w kieleckiej szkole, dzisiaj ma swoją kontynuację w postaci kolejnego etapu – innowacyjnych robotów Dash & Dot i drukarek 3D VSHAPER, wdrażanych od dzisiaj przez Grupę MAC do szkół i przedszkoli w całym kraju.
– To kolejny, naturalny etap rozwoju, a jednocześnie konkretny dowód na to, że z sukcesem wdrażamy nowoczesne technologie, również w ramach rządowego programu Aktywna Tablica. Tylko w 2017 roku zmieniliśmy ponad 1000 szkół w Polsce, dostarczając ponad 1200 tablic i monitorów, montując ponad 2000 urządzeń i dostarczając ponad 1000 nowoczesnych projektorów – mówi Grzegorz Kowalski, prezes zarządu Grupy MAC. – Od dzisiaj poszerzamy ofertę dla placówek o roboty Dash&Dot, drukarki 3D. Technologicznie to duży skok do przodu.

Programowanie językiem przyszłości
Na rynku pracy znajduje się obecnie około 50 tysięcy ofert skierowanych do pracowników branży informatycznej. Ta liczba ma rosnąć w najbliższych latach o 15–20%. Ponad 40% tych ogłoszeń dotyczy programistów. Programowanie komputerowe to jedna z najbardziej cenionych umiejętności we współczesnym świecie, równie istotna co znajomość języka angielskiego.


Wbrew obiegowym opiniom – roboty nie zastąpią nauczycieli. Mają jednak olbrzymią zaletę: zachęcają uczniów do interakcji, do zabawy i nauki. Są też ważnym wsparciem pracy nauczyciela. Współczesne pokolenie tzw. cyfrowych tubylców urodziło się już w świecie nowych technologii, żywiołowo reaguje na tego typu urządzenia i dobrze sobie z nimi radzi. Te z kolei dają się kontrolować nawet najmłodszym, jeśli ci opanują choćby najprostsze zasady programowania i wydawania komend w odpowiedniej kolejności. Stąd już niedaleka droga do nauki logicznego myślenia i programowania. A to wszystko w ramach zabawy.

Dash i zdasz!
Warto wyróżnić wprowadzany od dzisiaj przez Grupę MAC do szkół i przedszkoli robot Dash. Ten składający się z trzech kul robot zwinnie porusza się po powierzchni i może być nowym technologicznym kolegą w klasie/sali. Dash to robot dla dzieci od 5 roku życia. Dzięki licznym sensorom można go zaprogramować na wiele sposobów. Dash może reagować na głos, wykrywać przeszkody, tańczyć i śpiewać.
Robotem kieruje się za pomocą intuicyjnych, graficznych darmowych aplikacji, które dziecko z łatwością obsłuży na tablecie lub smartfonie. Z robotem edukacyjnym dzieci poprzez zabawę wchodzą w świat programowania (tworzenie zdarzeń, algorytmów, budowanie sekwencji i pętli, i wiele innych). Podstawowy korpus robota można rozbudowywać, wykorzystująco bogaty zestaw akcesoriów, dzięki którym granice zabawy i nauki wytycza jedynie wyobraźnia uczniów i nauczycieli.

Dot – młodszy kolega
Dot nie potrafi się poruszać, ale mówi, zmienia kolory i mruga okiem – jest szczególnie lubiany przez najmłodsze dzieci, które lubią się nim opiekować. Dot ma liczne sensory, dzięki którym słyszy, wyczuwa zmianę swojej pozycji, reaguje na potrząsanie i podrzucanie nim. Można na nim nagrać własny głos lub dowolną ścieżkę dźwiękową. Szerokie możliwości robota można odkryć bez specjalistycznych szkoleń – wystarczą samouczki w aplikacjach Blockly i Wonder.


Zabawę z Dashem i Dotem można dowolnie urozmaicić dzięki dodatkowym akcesoriom. Najtańszy model robota będzie kosztował 799 zł.
– Wprowadzenie elementów programowania do podstawy programowej szkół to dobry ruch. Gonimy inne kraje, ale jeszcze ważniejsze, aby za tym poszło wyposażenie szkół w najlepsze narzędzia, szkolenia kadry nauczycielskiej. Od momentu obecności na rynku polskim mocno zaangażowaliśmy się w ten proces. Oferujemy najlepszy produkt. Ale kodowanie to nie tylko nauka języka kodowania, ale przede wszystkim nauka logicznego, krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów – mówi Marek Wziątek, Prezes Zarządu Wonder Polska.

Drukarki 3D – zaczarowany ołówek
Na mocy podpisanej dzisiaj umowy pomiędzy polskimi firmami – Grupą MAC z Kielc i VERASHAPE z Rzeszowa – kieleckie wydawnictwo będzie dostarczało drukarki 3D do szkół i przedszkoli poprzez ogólnopolską sieć konsultantów oświatowych.
– Zajęcia z uczniami to wymarzone środowisko na wykorzystanie druku 3D – mówi Patryk Tomczyk, członek zarządu Grupy MAC. – Stworzenie modelu piramidy na lekcji historii, budowy kwiatu czy człowieka na lekcji biologii to pierwsze przykłady z brzegu, a ich lista jest ograniczona tylko wyobraźnią uczniów i nauczycieli. Cieszymy się, że dzięki nawiązanej współpracy z firmą VERASHAPE, drukarki 3D mają szansę trafić do placówek poprzez naszą sieć konsultantów oświatowych.

Drukarki 3D to nie tylko współczesna forma znanego z popularnej niegdyś kreskówki zaczarowanego ołówka, ale przede wszystkim umiejętne połączenie nauki programowania i sposobu na szybkie rzeczywiste prezentowanie efektu pracy ucznia. Najtańszy model drukarki 3D VSHAPER w ofercie Grupy MAC będzie kosztował 9499 zł.
– Nieustanne zabieganie o kreatywność, wykorzystywanie drzemiącego potencjału i wsparcie niczym nieograniczonej pasji tworzenia – to współczesne wyzwania procesu kształcenia, w którym idealnie odnajduje się Grupa MAC. Zastosowanie nowoczesnej technologii, ze szczególnym uwzględnieniem druku 3D, w nauczaniu dzieci i młodzieży daje ogromne możliwości przekształcenia wiedzy zawartej w książkach, w coś co można fizycznie dotknąć i zbadać. Możliwość przekształcania niezwykłych pomysłów w rzeczywiste projekty dzięki drukowi 3D, to z pewnością wyjątkowe wsparcie nauczania przedmiotów artystycznych. To również pomoc w nauce biologii, chemii czy fizyki – mówi Tomasz Szymański, Prezes i założyciel VERASHAPE.

m

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Grupa MAC