Jaki procent ludności żyje dziś w skrajnej biedzie?

Przegląd

a) 9%

b) 34%

c) 65%

Drodzy Państwo,

Powyższe pytanie to tylko jedno z wielu, na które znajdą Państwo odpowiedź w książce Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą. Jej autorzy, znakomity mówca, profesor zdrowia publicznego i dyrektor Fundacji Gapminder Hans Rosling wraz z Olą Roslingiem i Anną Rosling Rönnlund rozprawiają się z różnymi stereotypami dotyczącymi tego, jak zła jest sytuacja na świecie – w różnych dziedzinach.

Hans Rosling poświęcił większość swojego zawodowego życia na wykazanie, że – niezależnie od stopnia inteligencji – w osądzie świata wcale nie kierujemy się racjonalnością. Kiedy ktoś zadaje nam proste pytania na temat światowych trendów, zwykle udzielamy błędnych odpowiedzi. I to do tego stopnia, że szympans, który wybiera je losowo, uzyskuje lepszy wynik od nauczycieli, bankierów, czy laureatów Nagrody Nobla.

W książce Factfulness autor wyjaśnia to zjawisko, opisując instynkty, które zakłócają nasz punkt widzenia – począwszy od tendencji do podziału świata na dwa obozy („my” i „oni”), poprzez informacje medialne (w których dominuje strach), kończąc na tym, jak postrzegamy postęp (zakładamy, że wszystko idzie ku gorszemu). Okazuje się, że nasz świat, pomimo swoich niedoskonałości, znajduje się w znacznie lepszym stanie niż się spodziewamy. Gdy nieustannie martwimy się o wszystko, zamiast skupiać się na faktach, możemy nie zauważyć tego, co naprawdę nam zagraża.

Inspirująca i rewolucyjna, pełna interesujących anegdot i poruszających historii. Factfulness jest książką, którą należy przeczytać, ponieważ zmieni ona sposób postrzegania świata.

Świat byłby lepszy, gdyby naprawdę miliony ludzi przeczytały tę książkę. Polecam ją bez zastrzeżeń.

Bill Gates

Trzy minuty z Hansem Roslingiem zmienią Twoje spojrzenie na świat.

„Nature”

Factfulness jest jak koło ratunkowe rzucone na falę przesądów i pseudonauki. Koło, które budzi krytyczne spojrzenie na świat i świadomość, jak bardzo rzeczywistość różni się od wniosków wyciąganych „na zdrowy chłopski rozum”. Bo ze zdrowiem rozum ten ma naprawdę niewiele wspólnego.

Aleksandra Stanisławska, współtwórczyni bloga naukowego CrazyNauka.pl

Gdybym miał wybrać trzy najmądrzejsze, a jednocześnie przystępne w odbiorze książki spośród wszystkich, które dotychczas czytałem, z pewnością jedną z nich byłaby Factfulness.

Łukasz Sakowski, biolog, popularyzator nauki, autor bloga naukowego Totylkoteoria.pl

Factfulness w uroczy i zabawny sposób pokazuje, jak dużo nie wiemy o świecie – i jak to zmienić.

Jaś Kapela, krytykapolityczna.pl

Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Rönnlund, Factfulness

przekład: Monika Popławska

liczba stron:368

oprawa twarda

premiera 31 października 2018 r.