Siódmy Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni za nami

Siódmy Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni za nami

Przegląd

Zakończył się kolejny Nadmorski Plener Czytelniczy. Spotkania z 40 popularnymi autorami,  blisko 70 wydawnictw, około 25 tysięcy odwiedzających – to  bilans 7. Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego, który odbył się w Gdyni w dniach 10-12 sierpnia 2018 r.

Na Bulwarze Nadmorskim, na trzy dni zagościli pisarze i książki. Nadmorski Plener Czytelniczy już na stałe wpisał się w program letnich wydarzeń organizowanych w Gdyni i cieszy się wielką popularnością wśród miłośników czytania. Wedle szacunków w ciągu trzech dni plener odwiedziło około 25 tysięcy osób. Publiczność przyciągał rozbudowany program spotkań oraz oferta blisko 70 wydawnictw z całej Polski.

Wśród gości pleneru znaleźli się m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, Michał Witkowski, Jakub Małecki, Mariusz Czubaj, Ryszard Ćwirlej, Marta Guzowska, Małgorzata Kalicińska, Sylwia Kubryńska, Hanna Bakuła, Barbara Kosmowska, Marek Przybylik, Stefan Szczepłek, Artur Górski i Janek Fabiańczyk, Nina Majewska-Brown, Małgorzata Warda, Anna Karpińska oraz Iwona Kienzler.

W tym roku rozmowy odbywały się równolegle w dwóch miejscach: na plenerowej scenie przy Bulwarze Nadmorskim           i w Gdyńskim Centrum Filmowym. Publiczność dopisywała, bardzo duże zainteresowanie wzbudziło spotkanie wokół książki Pokochawszy napisanej przez prof. Jerzego Bralczyka wspólnie z żoną Lucyną Kirwil, a także rozmowa wokół albumu Polska 100 lat, wydanego dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gośćmi tego ostatniego wydarzenia byli: prof. Michał Kleiber, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Krystyna Skarżyńska, prof. Janusz H. Skalski, Bogdan Szymaniak, Stefan Szczepłek oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Rzesze miłośników kryminału i sensacji przyciągnęły spotkania z Mariuszem Czubajem, Ryszardem Ćwirlejem oraz Arturem Górskim i Jankiem Fabiańczykiem. Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się  też rozmowa z Jakubem Małeckim oraz z Michałem Witkowskim, który jak zwykle w dość bezkompromisowy sposób opowiadał o swojej twórczości.

Spotkania z autorami prowadzili: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska, Piotr Dobrołęcki oraz Marek Przybylik.

Bogatą ofertę Pleneru zapewniło także blisko 70 wydawnictw.

Po oficjalnym otwarciu Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego z udziałem prezydenta Gdyni, Wojciech Szczurka, ogłoszony został program festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy tegorocznej Nagrodzie Literackiej Gdynia.                Na wszystkich zainteresowanych w kawiarni Nagrody czekały publikacje dotychczasowych laureatów, a także tegorocznych nominowanych.

Jak co roku, Plener przyciągał całe rodziny. Na dzieci i młodzież czekały spotkania z lubianymi autorami, warsztaty           z ilustrowania bajek, rodzinne czytanie organizowane przez Fundację Miasto Słów oraz warsztaty z języka angielskiego przygotowane przez wydawnictwo Preston Publishing. Organizatorzy Nagrody Literackiej Gdynia oraz pracownicy Biblioteki Gdynia przygotowali m.in.: warsztaty z kreatywnego tworzenia książek, warsztaty origami, literacką fotobudkę i aktywne czytanie bajek.

 

za Instytut Książki

 

 

Kategorie: Wydarzenia