Festiwal literacki Patrząc na Wschód

Festiwal literacki Patrząc na Wschód

Przegląd

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza organizowana od czterech lat w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w malowniczym zakątku Suwalszczyzny, na granicy Wigierskiego Parku Narodowego, na styku Wschodu i Zachodu. W miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski.

Nie sztuką jest zorganizować festiwal w mieście, sztuką za to jest, by na wsi, w której stoi kilkanaście domów, zorganizować taką imprezę, w której udział wziąć zechcą zarówno mieszkańcy Budy Ruskiej, jak i okolicznych wsi, a także ludzie z całej Polski. I taką imprezę powoli udaje nam się budować – mówi Piotr Brysacz, pomysłodawca i organizator festiwalu. – Wymyśliliśmy sobie spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami i filmowcami, pokazy slajdów oraz filmów tych, którzy związani są ze Wschodem. Do tej pory zorganizowaliśmy trzy edycje festiwalu, a gośćmi byli m.in. Aneta Prymaka-Oniszk, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Michał Książek, Andrzej Strumiłło, Piotr Nesterowicz, Jędrzej Morawiecki.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza rodzinna: na spotkania przychodzą ludzie z dziećmi, przyjeżdżają kamperami, parkują na pobliskiej łące, kto ma psy, ten przychodzi z psami, atmosfera imprezy jest bowiem luźna i swobodna: nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nie patrzy, jak kto jest ubrany, liczy się słowo, film, obraz, fotografia… Ludzie polubili tę naszą wiejską imprezę, w roku 2017 w festiwalowych spotkaniach udział wzięło 600 osób. Wstęp na wszelkie spotkania, pokazy filmów i pokazy slajdów jest bezpłatny.

Festiwal nie jest finansowany z dotacji ministerialnych, lecz funkcjonuje dzięki zbiórce pieniędzy od ludzi dobrej woli. Na potrzeby festiwalu powołano do życia wydawnictwo Paśny Buriat, które wydaje książki będące cegiełkami, ze sprzedaży których dochód przeznaczony zostanie na przyszłe edycje festiwalu. Do tej pory nakładem wydawnictwa ukazały się trzy książki: Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm Piotra Brysacza, Staroobrzędowcy. Historia, wiara, tradycja Krzysztofa Snarskiego i Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie Piotra Brysacza.
Goście tegorocznej edycji festiwalu

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędą się m.in. spotkania z:

Małgorzatą Szejnert (15 VIII)

Mateuszem Marczewskim (15 VIII)

Beatą Hyży-Czołpińską i pokaz jej filmu Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego (15 VIII)

Jędrzejem Morawieckim i Albertem Jawłowskim (16 VIII)

Marcinem Mellerem (16 VIII)

Krzysztofem Kiziewiczem i pokaz jego filmu Gabowe Grądy (17 VIII)

Iloną Wiśniewską (18 VIII)

premiera książki Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie Piotra Brysacza, z udziałem rozmówców, Anny Kamińskiej, Krzysztofa Czyżewskiego, Stanisława Łubieńskiego i Lechosława Herza (18 VIII)

Anną Kamińską (19 VIII)

spacer literacki ze Stanisławem Łubieńskim (19 VIII)

 

szczegóły zob. https://www.facebook.com/festiwalpatrzacnawschod/ 

 

 

Kategorie: Wydarzenia