Obowiązkowa pozycja nie tylko dla matematyków

Przegląd

Dlaczego tak niewiele wiemy o matematyce? I jaki jest społeczny koszt naszego „matematycznego analfabetyzmu”? W tej wspaniałej książce John Allen Paulos przekonuje, że nasza niezdolność do racjonalnego radzenia sobie z bardzo dużymi liczbami albo ze związanym z nimi prawdopodobieństwem skutkuje bezpodstawnie prowadzonymi działaniami rządu, niepewnymi decyzjami osobistymi i większą podatnością na wpływ pseudonauki wszelkiej maści. „Innumeracy” pomaga nam poznać nasze braki i dowiedzieć się, co możemy na to poradzić.

„Innumeracy” to zabawna, a zarazem bardzo poważna książka o matematyce. Tytuł dobrze określa jej zawartość: kłopoty z poprawnym rozumieniem liczb, prawdopodobieństw i statystyk. Błędy w tych sprawach popełnia większość ludzi, również dobrze wykształconych. Co gorsza, błędy te są obficie serwowane przez media, polityków i wszelkiej maści celebrytów, którzy uwielbiają nas pouczać. Kto wie, czy nie warto skorzystać z pomysłu Paulosa, żeby powołać do życia statystycznego rzecznika praw obywateli, którego zadaniem byłoby zwal­czanie analfabetyzmu matematycznego w mediach.”

prof. dr hab. Tadeusz Tyszka, Akademia Leona Koźmińskiego

 

„Matematyczni analfabeci z pewnością skorzystają na lekturze tej zajmującej książki.”

The New York Times Book Review

 

„Analfabetyzm matematyczny to choroba, która sieje prawdziwe spustoszenie w naszym technologicznie zorientowanym społeczeństwie. By zwalczyć tę koszmarną przypadłość, John Allen Paulos obmyślił idealną szczepionkę: niniejszą książkę, która pod wieloma względa­mi jest lepsza, niż cały kurs matematyki w szkole średniej! Aż trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałoby nasze społeczeństwo, gdyby prze­ciętny człowiek rozumiał koncepcje zawarte w tej cudownej i ważnej książeczce.”

Douglas Hofstadter, autor „Gödel, Escher, Bach”

 

“Innumeracy – Matematyczna ignorancja i jej konsekwencje w dobie nowoczesnej technologii”

Autor: John Allen Paulos

ISBN: 978-83-7556-015-2

Wydawnictwo CeDeWu

www.cedewu.pl

Kategorie: Edukacja
Tagi: CeDeWu