28. Festiwal Kultury Żydowskiej – pasmo literackie

28. Festiwal Kultury Żydowskiej – pasmo literackie

Przegląd

Kraków zaprasza 22 czerwca – 1 lipca 2018 roku.

Tegoroczny Festiwal Kultury Żydowskiej poświęcony jest Syjonowi – temu realnemu i temu ze snów. Bo tylko on jest nieporuszony i trwa wiecznie.

Spotkania pasma literackiego odnoszą się do uniwersalnej wizji Syjonu jako wspólnego miejsca na ziemi, źródła tożsamości jednostek i kultur, przedmiotu tęsknoty i nostalgii. W spotkaniach uczestniczyć będą m.in.:  Anna Bikont (o tragicznych i ciągle nie dość znanych okolicznościach misji Sprawiedliwych),  Mikołaj Grynber,  Włodek Goldkorn (o pamięci Marca 1968), Marcinem Wicha i Małgorzata Czyńska (o przedmiotach jako urzeczywistnieniach tęsknoty i sposobie pisania).

W krakowskim mieszkaniu Czesława Miłosza odbędzie się cykl wykładów „Powroty”, w ramach którego prof. Aleksander Fiut opowie o życiu autora „Zniewolonego umysłu” jako wiecznym powrocie. Katarzyna Zimmerer przybliży wkład polskich Żydów w rozwój polskiej literatury pod zaborami, a Michalina Kmiecik przywoła czasy, w których pozornie stateczny Kraków stał się ogniskiem ruchu rewolucyjnych twórców spod znaku awangardy. Pasmo literackie na 28. FKŻ domkną warsztaty dla dzieci wokół jednego z opowiadań z serii O_KAZ autorstwa Michała Mądrackiego i Urszuli Palusińskiej, podczas których uczestnicy skonstruują własny bolid do podróży w czasie i przestrzeni po krakowskim Kazimierzu.

Wstęp na spotkania w Centrum Kultury Żydowskiej jest wolny, na wykłady w mieszkaniu Miłosza i warsztaty dla dzieci jest przeznaczona ograniczona pula bezpłatnych wejściówek do odbioru w kasie festiwalowej (ul. Józefa 36) od 16 czerwca.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM  28. Festiwalu Kultury Żydowskiej TUTAJ

 

więcej TUTAJ

 

 

 

Kategorie: Wydarzenia