Znamy laureata Literackiej Nagrody Warmii i Mazur Wawrzyn

Powieść „Wzgórze psów” Jakuba Żulczyka została nagrodzona Literacką Nagrodą Warmii i Mazur Wawrzyn .

Nagrodę od 14 lat przyznaje Kapituła powołana z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.Marszałek województwa Gustaw Brzezin podkreślił znaczenie czytelnictwa i nagrody literackiej regionu. „Książka z pewnością jest najlepszym przyjacielem człowieka, na nią można zawsze liczyć. Ona pomoże, nauczy, uzdrowi, ukoi, pomoże zrozumieć często trudne sytuacje i chwile osobiste czy ogólnospołeczne. Jestem wdzięczny za fakt istnienia Wawrzynu Literackiego i za to, że jest mnogość nominacji” – wskazał marszałek.

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie Andrzej Marcinkiewicz przypomniał, że kandydatów do nagrody mogą zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy.

Nominacje do tegorocznej XIV edycji nagrody Wawrzyn – Literacka Nagroda Warmii i Mazur za 2017 r. otrzymały książki:

Kroniki z życia ptaków i ludzi” Aidy Amer,

Zakładnik” Przemysława Borkowskiego,

„Notes kurlandzki” Kazimierza Brakonieckiego,

„Plankton” Mariusza Sieniewicza

oraz „Wzgórze psów” Jakuba Żulczyka.

Do konkursu zgłoszonych i zakawalifikowanych zostało 300 tytułów.

Literacka Nagroda Warmii i Mazur jest przyznawana książkom, które biograficznie, tematycznie lub twórczo mają związek z regionem Warmii i Mazur. W poprzednich latach laureatami Wawrzynu zostali m.in. Włodzimierz Kowalewski za powieść „Excentrycy”, Michał Olszewski – autor książki „Najlepsze buty na świecie”, Mariusz Sieniewicz za „Miasto szklanych słoni”, Kazimierz Orłoś za „Dziewczynę z ganku”, dwukrotnie Erwin Kruk za „Nieobecność” i „Znikanie”.

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.