Uroczystość wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta na żywo

W czwartek, 10 maja, o godz. 20.00, internauci na całym świecie będą mogli uczestniczyć w uroczystości wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018 wybitnej poetce irlandzkiej, Nuali Ní Dhomhnaill. Zapraszamy do obejrzenia bezpośredniej transmisji na portalu Culture.pl oraz stronach Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Laureatka tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, Nuala Ní Dhomhnaill pisze w języku gaelickim. Czerpie z celtyckiego folkloru i mitologii, łącząc jednak te elementy ze współczesną problematyką, spośród której na pierwszy plan wybijają się takie wątki jak rozpatrywana z perspektywy postkolonialnej relacja między kulturą irlandzką i angielską, a także feministyczna reinterpretacja problematyki kulturalnej
i społecznej.
Jest jedną z twórczyń, dzięki którym we współczesnej literaturze kobiety „odzyskują głos”. Jury Nagrody uznało, że twórczość Ní Dhomhnaill jest spełnionym artystycznie aktem ratowania języka z pozoru skazanego na zagładę, gestem przeciwstawiania się kulturowej unifikacji.

Podczas uroczystości Laureatka wygłosi wystąpienie i przeczyta swoje wiersze. Zaplanowany jest także występ irlandzkiej wokalistki Eilis Kennedy.

Bezpośrednia transmisja dla internautów na całym świecie będzie dostępna na portalu Culture.pl oraz stronach Fundacji im. Zbigniewa Herberta. Początek relacji o godz. 20.00.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta.

Obok statuetki, Laureatka otrzyma czek o wartości 50 tysięcy dolarów.  Fundatorem Nagrody jest Fundacja PZU – Partner Strategiczny Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018.

Partnerami Fundacji im. Zbigniewa Herberta są: Instytut Adama Mickiewicza, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Ambasada Irlandii, oraz Biblioteka Narodowa. Patronem medialnym jest Polskie Radio.

Uroczystość wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018 czwartek, 10 maja, godz. 20:00.

Transmisja na żywo na stronach Culture.pl oraz Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Więcej informacji o Międzynarodowej Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herberta:

 

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.