Polska literatura na targach książki w Pradze SVĚT KNIHY

Polska literatura na targach książki w Pradze SVĚT KNIHY

Przegląd

Trwają największe w Republice Czeskiej Targi Książki SVĚT KNIHY.

W przeddzień targów odbyła się Noc Literatury. W 18 miejscach Pragi (nawiązanie do jubileuszu 1918 roku) odbyło się publiczne czytanie fragmentów wybranych książek, czeskich i zagranicznych. Jednym z tych miejsc była siedziba Instytutu Polskiego w Pradze.znana aktorka Ivana Uhlířová przeczytała akapity wydanej w 2017 nad Wełtawą powieści Anny Janko „Mała Zagłada” [cz. „Pamatuješ, mami?”].

W pierwszy dzień targów odbyło się spotkanie z Adamem Zagajewskim, który rozmawiał ze swoim tłumaczem Michalem Alexą i czytał wiersze z wydanego niedawno wyboru poezji „Neviditelné věci”. Miłym akcentem było wręczenie nagrody wydawnictwa Mladá Fronta w kategorii najlepszy przekład młodej tłumaczce literatury polskiej Annie Plasovej. Nagrodzony został przekład zbioru esejów „Ach, te Czeszki!” autorstwa Mariusza Surosza.

Odwiedzających targi czekają jeszcze m.in. spotkania z Anną Janko i Elżbietą Cherezińską, specjalne warsztaty dla dzieci, rozstrzygnięcie konkursu dla młodych rysowników i grafików na komiks podejmujący tematykę wybranych rozdziałów historii Polski i Czech.

za Instytut Książki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.