Noc Książki. „Baby-dziwa”, czyli kobiety z rodziny Kossaków

Przegląd

W poniedziałek, 14 maja o godzinie 18.30odbędzie się spotkanie poświęcone kobietom Kossakówki: Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Magdalenie Samozwaniec, Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Simonie Kossak. Wydarzenie będące częścią projektu Noc Książki, odbędzie się w siedzibie Klubu Jagiellońskiego, Rynek Główny 34. Wstęp wolny.

Pasjonuje Cię literatura? Lubisz poznawać sekrety znany rodzin? Biorąc udział w naszej dyskusji, możesz połączyć te dwie rzeczy! Kossakowie to znana rodzina krakowska, której cztery pokolenia wyraziście odznaczyły się w kulturze i nauce polskiej, a także literaturze. Najbardziej znanym członkiem tego rodu jest Wojciech Kossak; artysta, malarz koni, twórca Panoramy Racławickiej. Na naszym spotkaniu zajmiemy się jednak kobiecą stroną tej rodziny. Przybliżmy sylwetki kobiet Kossakówki: Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec, Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Simony Kossak.

Razem z naszymi gośćmi- dr Bronisławem Majem (poeta, eseista, scenarzysta, krytyk literacki ) i dr Joanną Jurgała–Jureczką (historyk literatury, autorka książek o rodzinie Kossaków) postaramy się pokazać, jak ciężko było przebić się tym kobietom z ich talentem w grono Skamandrytów, a także przywołać ich największe skrywane sekrety rodzinne.

Projekt Noc Książki prowadzony przez Klub Jagielloński od 2015 roku poprzez organizowane spotkania oraz dyskusje o różnych formach i sposobach funkcjonowania literatury w dzisiejszym świecie ma za zadanie promować czytelnictwo i zachęcać mieszkańców Małopolski do częstszego sięgania po lektury

W poniedziałek, 14 maja, od godziny 18.30 czytamy i dyskutujemy przez całą noc!

Więcej informacji:

Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/412206829190212/
Noc Książki:
www.facebook.com/NocKsiazkiKrakow
Instagram:
www.instagram.com/po_okladce

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.