Krakowski Kiermasz Książki – edycja wiosenna

Krakowski Kiermasz Książki – edycja wiosenna

Przegląd

Krakowscy antykwariusze wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym szykują się na drugą w tym roku edycję Krakowskiego Kiermaszu Książki. 11 stoisk z książkami, wydarzenia trwającego równolegle Copernicus Festival, plenerowy pokaz grupy Studnia O. wokół perełek literatury orientalnej – to wszystko w dniach 26 i 27 maja na Placu św. Marii Magdaleny! Kiermasz będzie czynny w sobotę i w niedzielę od godz. 10:00 do 20:00.

W dniach 26 i 27 maja w godz. 10:00-20:00 na pełnym średniowiecznego klimatu Placu św. Marii Magdaleny przy ul. Grodzkiej wystawią się antykwariaty: Abecadło, Hulaj Pole, Szafa Pełna Książek, Suszek i 451 stopni, popularny krakowski Fankomiks, anglojęzyczna księgarnia American Bookstore, bukiniści z Hali Targowej, Powiśla i okolic Domu Handlowego „Jubilat” (w tym antykwariat Świat w Tunelu).

Partnerem majowej edycji kiermaszu będzie odbywający się w dniach 22-27 maja Copernicus Festival. Tematem kolejnej edycji tego interdyscyplinarnego wydarzenia z pogranicza nauki, filozofii i szeroko rozumianej humanistyki będzie „Przypadek” i pokrewne mu pojęcia – konieczność, losowość, szczęście, prawdopodobieństwo i wolność.

W ramach festiwalu na kiermaszu odbędą się dwie Lekcje Czytania – skierowane do licealistów spotkania, podczas których młodzież ma okazję porozmawiać o nauce z naukowcami i autorami książek popularnonaukowych. Zaplanowano dwie lekcje czytania na kiermaszu, których motywem przewodnim będą klasyczne utwory literatury światowej – Alicja w krainie czarów Lewisa Carrolla i Bajki robotów Stanisława Lema. Więcej informacji i zapisy na lekcje odbywają się za pośrednictwem maila naukaczytania@copernicusfestival.com. Dodatkowo w ramach kiermaszu swoje stoisko będzie posiadało naukowe wydawnictwo Copernicus Center Press.

Program wydarzeń towarzyszących kiermaszowi dopełni sobotni pokaz składania Re-booków – artystycznych, kolekcjonerskich notesów z okładkami starych książek, połączony z możliwością ich zakupienia na miejscu (26 maja, godz. 13:00-18:00) oraz zaplanowane na niedzielę orientalne widowisko literacko-muzyczne grupy Studnia O. inspirowane irańskim eposem narodowym – Księgą Królewską (Szahname) i powieścią Nazywam się czerwień Orhana Pamuka (27 maja, godz. 16:00). O dobre samopoczucie uczestników zadba rowerowa kawiarnia Bike Café oraz mobilna riksza lodowa Lodożercy, jaką na co dzień można spotkać na Placu Nowym.

Krakowski Kiermasz Książki to cykliczny, plenerowy targ antykwariuszy i bukinistów krakowskich organizowany od 2016. na Placu św. Marii Magdaleny. Promujemy książki z drugiego obiegu i pokazujemy, że dobra literatura nie starzeje się nigdy. Kiermasz jest elementem strategii wspierania branży księgarskiej i antykwarycznej wpisanej w realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe program Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

 

PROGRAM KRAKOWSKIEGO KIERMASZU KSIĄŻKI

26 maja 2018 (sobota)

11:00-13:00 Lekcja Czytania Copernicus Festival: Alicja w Krainie czarów

O logice można mówić w sposób miły, przyjemny i ciekawy. Ilustracją zasad poprawnego wnioskowania będą fragmenty Alicji w krainie czarów. Książka ta, na pozór banalna, jest doskonałym zbiorem zagadek logicznych, które wręcz domagają się analizy. Poprzez omówienie historyjek z Nikim, Znikotem czy Alicją, pokażemy, że logiczne myślenie jest obecne w wielu miejscach świata obserwowanego codziennie.

Zapisy: naukaczytania@copernicusfestival.com. Ilość miejsc ograniczona!

13:00-18:00 Pokaz składania Rebooków i warsztaty drukarskie dla zainteresowanych – prowadzi Lesław Wabik

Rebook, czyli ręcznie szyte, artystyczne notesy i szkicowniki wykonane z okładek starych książek i idea drugiego obiegu książek w praktyce. W Krakowie dostępne m.in. w księgarni De Revolutionibus, tym razem zawędrują wraz z ich twórcą i autorem – Lesławem Wabikiem na Krakowski Kiermasz Książki. Spotkanie połączone z możliwością zakupu własnych egzemplarzy.

Wstęp: wolny

27 maja 2018 (niedziela)

14:00-16:00 Lekcja Czytania Copernicus Festival: Bajki robotów

Czy robot może chodzić? A biegać? Liczyć? Grać na gitarze? Mówić? Myśleć? Czuć ból? Być przyjacielem? Na podstawie fragmentu książki Stanisława Lema Bajki robotów zastanowimy się wspólnie, czego możemy oczekiwać od maszyn, robotów, komputerów, smartfonów. To się dzieje na naszych oczach.

Zapisy: naukaczytania@copernicusfestival.com. Ilość miejsc ograniczona!

16:00 ORIENTALNE MINIATURY NA SŁOWO I INSTRUMENT – widowisko literacko-muzyczne

Opowieści z pamięci mistrza miniatury. Historie z ilustracji manuskryptów orientalnej klasyki. Razem z grupą Studnia O. powędrujemy wraz z artystą za jego niedokończonym dziełem. Wędrówkę poprzez historie zaczerpnięte z klasycznych eposów Wschodu: „Księga Królewska”, poematów o Chosrowie i Szirin, a także Farhadzie oraz współczesnej powieści ”Nazywam się Czerwień”, tureckiego pisarza Orhana Pamuka, zakończymy w pracowni pewnego niewidomego miniaturzysty. Czy wraz z utratą wzroku stracił zdolność malowania obrazu? Opowiada Agnieszka Aysen Kaim i Albert Kwiatkowski, muzyka: Mateusz Szemraj

Wstęp: wolny

 

 

za miastoliteratury.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.