Klub Proza: Marek Weiss, autor „Antygony w piekle”, oraz Andrzej Gładysz i Beata Maciejewska o książce „Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia”

Klub Proza: Marek Weiss, autor „Antygony w piekle”, oraz Andrzej Gładysz i Beata Maciejewska o książce „Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia”

Przegląd

W ostatnim tygodniu kwietnia warto wybrać się do klubu Proza (Przejście Garncarskie 2) na spotkanie z Markiem Weissem, znanym reżyserem i pisarzem, autorem powieści „Antygona w piekle”, oraz na wieczór wokół premiery książki Jerzego Bogdana Kosa „Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia” wydanej przez Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy. O dramatycznym epizodzie w historii miasta, który rozegrał się 55 lat temu, porozmawiają prof. Andrzej Gładysz, epidemiolog, oraz red. Beata Maciejewska z „Gazety Wyborczej”.

W środę 25 kwietnia o 18:00 odbędzie się spotkanie z Markiem Weissem, znanym reżyserem i pisarzem, wokół jego najnowszej powieści „Antygona w piekle”, w której przedstawiona została tragiczna historia miłosna rozgrywająca się na tle burzliwych przemian społeczno-politycznych we współczesnej Europie. Rozmowę z autorem poprowadzi Jacek Antczak. Marek Weiss ma bogaty dorobek teatralny w kraju i za granicą. Wyreżyserował ponad sto pięćdziesiąt przedstawień, wystawiając m.in. arcydzieła Szekspira i adaptując dzieła literackie na scenach teatrów muzycznych we współpracy z choreografką Izadorą Weiss. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, wśród nich nagrodę teatralną Komitetu Kultury Niezależnej Solidarności za rok 1987 i srebrną Glorię Artis Ministra Kultury i Sztuki w roku 2005. We wrześniu 2016 roku przeszedł na emeryturę i poświęcił się literaturze. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów, a także powieści: „Boskie życie”, „Cena ciała” i „Brat bies”. Wstęp wolny.

Dzień później, w czwartek 26 kwietnia o 18:00, zapowiada się niezwykle interesująca dyskusja wokół premiery książki Jerzego Bogdana Kosa „Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia”. O największej epidemii w historii powojennego Wrocławia, która jest głównym tematem publikacji, rozmawiać będą prof. Andrzej Gładysz, epidemiolog, oraz red. Beata Maciejewska z „Gazety Wyborczej”. Wstęp wolny.

Epidemia ospy z 1963 roku bez wątpienia była jednym z ważniejszych wydarzeń w historii Wrocławia, zwłaszcza w XX wieku, po II wojnie światowej. To, jak wpłynęła ona na miasto, w zestawieniu z tym, jak mogła wpłynąć, do dziś robi wrażenie. Książka Jerzego Bogdana Kosa w plastyczny sposób przedstawia obraz ówczesnej rzeczywistości. Książka, która wyszła nakładem Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy, jest wznowieniem jednej z ważniejszych publikacji dotyczących wrocławskiej epidemii, tzn. „Epitafium dla ospy” (1991). Mamy tu jednak do czynienia z edycją poszerzoną, zaktualizowaną i uzupełnioną o nowe fakty i informacje, które ujrzały światło dzienne w ostatnich latach. Publikacja prezentuje różnorodny materiał, od narracji reportażowej, po przytoczone rozmowy z pierwszoplanowymi uczestnikami wydarzeń, wspomnienia, kronikę, dziennik, ale i podsumowanie całokształtu refleksji nad ówczesną, dramatyczną sytuacją. To niezwykle interesujący dokument tamtych czasów.

W weekend rozpoczynający tegoroczną długą majówkę (28–29 kwietnia) klub Proza zaprasza na bezpłatne seanse filmowe – projekcje będą niespodzianką, tytuły filmów poznamy dopiero na miejscu. W sobotę o 11:00 zostanie wyświetlona animacja dla dzieci, a w niedzielę o 17:00 kolejna propozycja dla kinomanów, którzy uwielbiają oglądać na dużym ekranie adaptacje dzieł literackich. Seanse filmowe w ramach obu tych cotygodniowych cykli – „Poranki rodzinne” (sobota, 11:00) i „Literatura na ekranie” (niedziela, 17:00) – odbędą się także 5 i 6 maja. W pozostałe dni majówki (od 30 kwietnia do 4 maja) klub będzie nieczynny.

Natomiast zaraz po długim majowym weekendzie, od 9 do 13 maja, obywać się tu będzie III Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, na którym koniecznie trzeba być! Przed nami pięć dni obcowania z poezją w rozmaitej formie. W programie znajdziemy m.in. publiczne czytania, rozmowy, premiery książek, improwizacje teatralne, spektakl poetycko-muzyczny czy warsztaty interpretacji i przekładu poezji greckiej. Bardzo ważnym punktem festiwalu będzie cykl spotkań z laureatami i poetami nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a także debata o cenzurze w poezji odbywająca się w ramach Pracowni Poetyckiej Silesius. Warto także zwrócić uwagę na blok poświęcony Zbigniewowi Herbertowi. Nie zabraknie również koncertów. Na scenie Prozy wystąpi Marcin Świetlicki i Zgniłość oraz Trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz (bilety na koncerty do nabycia w klubie Proza i na www.bilety24.pl; na pozostałe wydarzenia festiwalu wstęp wolny). Więcej informacji o festiwalu na: www.silesius.wroclaw.pl/festiwal

Kategorie: Wydarzenia
Tagi: Klub Proza

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.