Pisz kreatywnie z Miastem Literatury UNESCO

Pisz kreatywnie z Miastem Literatury UNESCO

Przegląd

Weekendowe warsztaty pisania, kilkumiesięczny kurs krytyki literackiej oraz wiele dyskusji i spotkań otwartych dla miłośników pisania – tak prezentuje się program pierwszego półrocza zajęć w programie Kursu Kreatywnego Pisania w Krakowie Mieście Literatury UNESCO.

W nowym roku  nie zabraknie, cieszących się ogromną popularnością, weekendowych warsztatów pisania. Tym razem, do tworzenia felietonów i tekstów publicystycznych przygotują uczestników dwie znane pisarki i publicystki – 17 lutego spotkamy się z Agatą Passent, a 21 i 22 kwietnia z Sylwią Chutnik. Marzec będzie należeć do powieściopisarzy, ponieważ to właśnie o przepisie na dobrą fabułę opowie podczas dwudniowych zajęć, czyli 17 i 18 marca Jakub Żulczyk, autor Wzgórza psów. 12 maja zmienimy gatunek, ale nie temat – porozmawiamy o fabułach i tworzeniu scenariusza… tym razem komiksów i powieści graficznych. Zajęcia poprowadzi Artur Wabik, artysta, kurator i wydawca komiksów. Z kolei pod koniec roku szkolnego (16 czerwca) spotkamy się z młodzieżą (13-17 lat), która wspólnie z reporterką Tygodnika Powszechnego, Katarzyną Kubisiowską, pozna tajniki konstrukcji tekstu, prowadzenia narracji oraz kreacji bohatera.

9 lutego rusza po raz pierwszy rekrutacja na Kurs Krytyki Literackiej przygotowany we współpracy z magazynem kulturalnym Dwutygodnik, który potrwa od 24 marca do 9 czerwca i obejmie siedem sobotnich spotkań. Pod opieką redaktorów – Zofii Król i Macieja Jakubowiaka – uczestnicy próbujący swych sił w publicystyce czy blogowaniu będą pracować nad swoimi tekstami, począwszy od etapu szukania pomysłów, poprzez planowanie pracy i konstruowanie tekstu, po analizę rozwiązań językowych i stylistycznych.

Dla wolnych strzelców, którzy wolą pracować we własnym tempie przygotowany jest Kurs Online, który można znaleźć na stronie: www.pisz.miastoliteratury.pl. Podręcznik, videoporady i serie ćwiczeń – to wszystko czeka na literackich śmiałków, którzy chcą poznać sposoby na konstrukcję bohatera, tworzenie fabuły czy szukanie odpowiedniego tematu na powieść.

W programie Kursu Kreatywnego Pisania znajdziemy nie tylko zajęcia pisarskie, lecz także cykle spotkań i dyskusji otwartych poświęconych debiutowaniu i rynkowi wydawniczemu. W nowym roku znajdziemy w programie znane już publiczności „Spotkania z redaktorami”, czyli rozmowy z redaktorami inicjującymi w polskich wydawnictwach o tym gdzie i jak z sukcesem wydać książkę. Pierwszym gościem w nowym roku będzie Filip Modrzejewski (wyd. W.A.B.), który 16 lutego o godz. 17.00 w Księgarni Młoda opowie o rynku literatury kryminalnej.

Po raz kolejny spotkamy się również ze znanymi pisarzami i pisarkami w ramach spotkań „Jak zaczynałem? Jak zaczynałam?” – tym razem o początkach swojej kariery literackiej opowie Wit Szostak. Widzimy się 19 marca o godz. 19.00 w Księgarni Lokator.

Nowością w tym roku jest jednak cykl spotkań Re:debiut, czyli rozmowy o najgłośniejszych polskich debiutach ostatnich lat. Wraz z zaproszonymi gośćmi czytamy najważniejsze z nich i przyglądamy się jak potoczyły się kariery wybranych autorów oraz jakie trendy i strategie promocyjne zadecydowały o ich sukcesie. Spotkania, odbywające się co miesiąc o godz. 18.00. w Księgarni De Revolutionibusprowadzą Maciej Jakubowiak (Dwutygodnik) oraz Bartosz Sadulski (Onet).

27 lutego będzie można się spotkać  z Przemysławem Czaplińskim, który opowie o tym, jak kształtowała się marka literacka Szczepana Twardocha, który zadebiutował nieco zapomnianą już powieścią Sternberg. 20 marca Monika Sznajderman zdiagnozuje kondycję polskiego reportażu na przykładzie m.in. Miedzianki Filipa Springera, a 24 kwietnia Olga Szmidt porozmawia z prowadzącymi o nagrodach literackich dla debiutantów – punktem wyjścia będzie Ma być czysto Anny Cieplak, laureatki Nagrody Conrada. 22 maja będziemy gościć Beatę Stasińską, dawną redaktorkę Wioletty Grzegorzewskiej, która debiutowała Notatnikiem z wyspy, a 19 czerwca Anna Marchewka opowie o podwójnym debiucie Justyny Bargielskiej.

Pierwsze pisarskie półrocze zakończy się – Grą o tom #2, która odbędzie się 19 czerwca o godz. 18.00 w Chederze. Zasady są proste: należy przynieść książkę wydaną po 2000 roku – która będzie stanowić bilet wstępu na wydarzenie. Po wysłuchaniu krótkiej pogadanki o pisaniu, którą wygłosi Maria Kula, trzeba będzie napisać krótki tekst prozatorski na zadany temat.

 

*Więcej informacji : www.pisz.miastoliteratury.pl.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.