MAK+ elektroniczny zintegrowany system biblioteczny już w 2216 bibliotekach

MAK+ elektroniczny zintegrowany system biblioteczny już w 2216 bibliotekach

Przegląd

Od dzisiaj Biblioteka Publiczna w Obornikach Śląskich dołączyła do grona użytkowników systemu MAK+, który nie tylko usprawni pracę bibliotekarzy, ale przede wszystkim ułatwi czytelnikom dostęp do biblioteki i jej zasobów. Indywidualne konto dla każdego użytkownika stworzy m.in. możliwość zdalnego zamawiania książek. System generuje automatyczne powiadomienia o terminie zwrotu lub o realizacji zamówienia.

MAK+ (MakPlus) – jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową.

System biblioteczny MAK+ funkcjonuje obecnie w 2 216 bibliotekach (w 902 bibliotekach głównych i 1 314 filiach), co stanowi ok. 27,38% spośród wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. Obecnie w systemie MAK+ dostępne są moduły: gromadzenie, katalog, magazyn, wypożyczalnia, czytelnia, raporty, skontrum, windykacja. MAK+ umożliwia katalogowanie książek, wydawnictw ciągłych, audiobooków, filmów, starodruków, artykułów, nut, dokumentów elektronicznych czy dźwięku.

Podstawową cechą odróżniającą system MAK+ od wszystkich innych systemów katalogowych jest fakt, że biblioteki katalogują i udostępniają swoje zbiory jednocześnie w dwóch miejscach: na swojej stronie www oraz na stronie szukamksiążki.pl. Wg stanu na dzień 20 lutego 2018 roku, na stronie szukamksiążki.pl dostępnych jest 19 947 000 egzemplarzy książek. Dziennie przybywa ich średnio 4 923. Jest to największy serwis tego typu w Polsce.

Więcej informacji o systemie MAK+: www.makplus.pl.

 

Kategorie: Biblioteki
Tagi: MAK plus

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.