Klub Proza: Jakub Kornhauser i Jakub Żulczyk

Klub Proza: Jakub Kornhauser i Jakub Żulczyk

Przegląd

Przed nami dwa wyjątkowo interesujące spotkania literackie. Już 15 lutego publiczność klubu Proza będzie miała okazję wziąć udział w rozmowie Irka Grina z Jakubem Żulczykiem, jednym z najpoczytniejszych polskich młodych autorów. Z kolei 21 lutego gościem Salonu Silesiusa będzie Jakub Kornhauser – poeta, tłumacz, eseista i laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2016).

Już w tym tygodniu, w czwartek 15 lutego o 19:00, odbędzie się w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) drugie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”. Gospodarz spotkania, Irek Grin (wydawca, kurator programu literackiego ESK Wrocław 2016), zaprosił tym razem do rozmowy Jakuba Żulczyka – jednego z najbardziej poczytnych polskich młodych pisarzy, autora m.in. „Radia Armagedon,” „Ślepnąć od świateł” czy „Wzgórza psów,” scenarzystę telewizyjnego (serialu „Belfer”). Dyskusja będzie krążyła nie tylko wokół najnowszej książki autora, ale również wokół takich osobistych doświadczeń jak bycie młodym pisarzem w Polsce i płynących z tego tytułu profitach oraz trudnościach. Wstęp wolny.

Niecały tydzień później, w środę 21 lutego o 18:00, o swojej twórczości poetyckiej, choć nie tylko, opowie Jakub Kornhauser, jeden z najciekawszych poetów młodego pokolenia. Z laureatem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej z 2016 roku rozmawiać będzie prof. Andrzej Zawada, przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, który zaprosił autora jako gościa kolejnej odsłony „Salonu Silesiusa” – cyklu spotkań zapowiadającego wiosenny 3. Festiwal Poezji Silesius (maj 2018). Wstęp wolny.

Jakub Kornhauser pochodzi z Krakowa. Poeta, autor trzech tomów poezji, z których ostatni, „Drożdżownia” (2015), uhonorowano m.in. Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej (w marcu 2018 tom zostanie wydany w języku francuskim). Jest również teoretykiem i historykiem literatury, eseistą, edytorem, tłumaczem (na kilkanaście języków) oraz adiunktem w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz współzałożycielem Ośrodka Badań nad Awangardą UJ i współpracownik Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. W „Gazecie Wyborczej – Magazynie Krakowskim” publikuje eseje o tematyce rowerowo-krajoznawczej. W latach 2015-2016 był członkiem redakcji „Literatury na Świecie”, a od 2017 jest redaktorem „Nowej Dekady Krakowskiej” i zastępcą red. nacz. pisma „Romanica Cracoviensia”. Na koncie ma kilka książek, ostatnio: „Całkowita rewolucja. Status przedmiotów w poezji surrealizmu” (2015) oraz „Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje” (2017). Jest również redaktorem serii „awangarda/rewizje” w Wydawnictwie UJ i współedytorem m.in. „Wierszy zebranych” (2016) oraz „Prozy zebranej” (2017) Juliana Kornhausera, swojego ojca. W 2018 roku ma w planach opublikowanie czterech książek z przekładami (Dumitru Crudu, Gellu Naum, Gherasim Luca, Miroljub Todorović) oraz dwóch pozycji eseistycznych (o zabytkach Małopolski oraz o rowerowym Krakowie).

Na obu spotkaniach literackich będzie można zakupić książki autorów.

Kino w Prozie

Najbliższy weekend to oczywiście Kino w Prozie, czyli już tradycyjne bezpłatne seanse filmowe w sobotę i niedzielę. W soboty o 11:00 (najbliższy seans 17 lutego) odbywają się Poranki rodzinne, czyli pokazy filmów familijnych i animacji dla dzieci. Natomiast w każdą niedzielę o 18:00 (najbliższy pokaz 18 lutego) kinomani mogą odkrywać książkowo-filmowe obrazy w ramach cyklu „Literatura na ekranie”. Za każdym razem można obejrzeć inną adaptację dzieła literackiego – od klasyki po mniej znane książki reprezentujące różne gatunki. W repertuarze pojawiają się różne gatunki filmowe, obrazy sprzed lat oraz nowości, a tytuły – tradycyjnie w Kinie w Prozie – pozostają tajemnicą aż do dnia seansu. Ci, którzy zamiast niespodzianki woleliby znać wcześniej tytuł filmu, powinni się zapisać do newslettera dostępnego na www.domliteratury.wroc.pl. Wstęp do kina w Prozie jest zawsze wolny.

Fanów komedii zachęcamy do odwiedzenia Prozy również 18 lutego, kiedy to o 21:00 obędzie się gościnnie wieczór komedii improwizowanej w wykonaniu wrocławskiego duetu „Dwaj Panowie” związanego z Teatrem Improwizacji Improkracja oraz Akademią Improwizacji. Bilety w cenie 20 złotych kupimy na miejscu w klubie Proza w dniu występu.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.