Znamy najlepsze książki historyczne 2017 roku!

Przegląd

Internauci i eksperci wybrali właśnie najlepsze książki historyczne 2017 roku! Za najlepsze publikacje historyczne 2017 roku jurorzy uznali książki: „Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki” (Czarne), „Historia Zimnej Wojny. T. 1. Geneza” (Napoleon V), „Zamach stanu. Podręcznik” (PWN). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: „Był sobie król… Poczet Piastów” (Jama), „Obrońca skarbów. Karol Estreicher – w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki” (PWN), „Czas ziemiaństwa” (Karta).


Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” – http://historiazebrana.pl organizowany jest przez redakcje Histmag.org – https://histmag.org i Granice.pl – http://granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ponad dwa tysiące głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych
Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

W tej kategorii jury wyróżniło publikację Sheili Fitzpatrick „Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. – Stalin był okrutnikiem i dyktatorem, ale paradoksalnie nie działał sam – dysponował „drużyną”, która wykonywała jego politykę i oparła swoją karierę polityczną na wykonywaniu poleceń wodza. Działania tej grupy są fascynującym przykładem działania władzy i jej elity – elity przypomnijmy komunistycznej, a więc na swój sposób wyjątkowej. Sheila Fitzpatrick, doświadczona badaczka historii ZSRR, opisała ten temat z dużym profesjonalizmem, a także w sposób atrakcyjny, zasługuje więc jak najbardziej na docenienie. – opowiada o zwycięskiej książce Tomasz Leszkowicz, redaktor portalu Histmag.org.

Z kolei serca internautów podbiła książka „Obrońca skarbów. Karol Estreicher – w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki” Marty Grzywacz, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN. – Przez wieki ograbiani i odzierani byliśmy z materialnych świadectw naszych korzeni i naszej tożsamości. Nominacja dla książki p. Marty Grzywacz jest z mojej strony (tak jak i sama książka) pomnikiem dla wielkiego człowieka, który dokonywał wielkich rzeczy w wyjątkowo trudnych czasach. Starał się ratować naszą historię, kulturę i sztukę. Książka jest bardzo ciekawa, gdyż opowiada o losach naszych największych dóbr kulturowych. Te niekiedy mogły by być kanwą na dobry film przygodowy, a główny bohater może być naszym Indianą Jonesem. – uzasadnia Piotr Guzowski, czytelnik głosujący na tę pozycję.

Kategoria: Okiem badacza
Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków – zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Jury zdecydowało się przyznać nagrodę książce: „Historia Zimnej Wojny. T. 1. Geneza” pod red. Melvyn P. Lefflerâ i Odda Arnea Westada, wydaną przez Wydawnictwo Napoleon V. – Prezentowany tom jest pierwszym z trzech, a jego publikacja to znakomita wiadomość dla polskich czytelników. Minęło już co prawda siedem lat od premiery wydania angielskiego, ale mówimy tutaj o najwyższej światowej półce, kompleksowej historii zimnej wojny firmowanej przez Uniwersytet Cambridge. Pozycja obowiązkowa dla polskich miłośników XX wieku – zwłaszcza jako źródło odniesień polemicznych. – mówi o nagrodzonej publikacji Michał Przeperski, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.

Z kolei internauci wybrali książkę „Czas ziemiaństwa” wydaną przez Ośrodek Karta. – To edytorska perełka, która powinna znaleźć się w bibliotece każdego pasjonata dziejów ojczystych. Mozaika losów polskich ziemian daje niejednoznaczny obraz potęgi i gwałtownego załamania się warstwy społecznej, która przez wieku budowała kulturę narodową. Pojedyncze historie układają się w barwną opowieść: wzruszającą i bolesną, a dla polskiej historii – fundamentalną. Lektura obowiązkowa. – opisuje fenomen zwycięskiej publikacji Michał Przeperski.

Historia niebanalna
Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Zamach stanu W tej kategorii jury zwróciło szczególną uwagę na publikację: „Zamach stanu. Podręcznik” Edwarda N. Luttwaka. – Książka, reklamowana od wielu lat na całym świecie jako swoisty poradnik przeprowadzenia zamachu stanu, w pewnej mierze jest w nim w rzeczywistości. Jednak równocześnie jest bardzo ciekawym kompendium wiedzy o tym zjawisku, zawierającym wiele statystyk i interesujących rozważań dotyczących historycznych zamachów. – opowiada Maciej Zaremba, redaktor naczelny portalu Histmag.org.

Najwięcej głosów internautów oddano z kolei na publikację Mariusza Wollnego „Był sobie król… Poczet Piastów” (Wydawnictwo Jama). – Jestem urzeczona pasją historyczną autora, która udziela się czytelnikowi. Mnóstwo ciekawostek o dawnych czasach i żyjących w nich ludziach oraz piękny język bardzo działają na wyobraźnię, a przez to opisywane historie stają się żywe, bliskie, „wciągają” czytelnika. Uważam, że to najlepszy sposób zainteresowania historią nie tylko młodego człowieka. – argumentuje Barbara Kardas, internautka głosująca w plebiscycie.

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” jest od 2011 roku realizowany wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl. Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Kolejna edycja plebiscytu wystartuje na przełomie maja i czerwca – wybierzemy wtedy najlepsze książki I półrocza 2018 r.

Więcej informacji o przedsięwzięciu i nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie: http://historiazebrana.pl.

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.