Styczniowy program Muzeum Pana Tadeusza

Styczniowy program Muzeum Pana Tadeusza

Przegląd

W pierwszym miesiącu nowego roku zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na dwie wystawy czasowe: jedna ukazuje Tadeusza Różewicza jako osobę prywatną poetę „bez tekstu”, zaś druga przybliża historię Biblioteki Polskiej w Paryżu. W styczniu zaplanowaliśmy również ciekawy program warsztatów i spotkań z wyjątkowymi gośćmi oraz recital fletowo-fortepianowy.

W połowie grudnia 2017 roku otworzyliśmy wystawę Różewicz. Bez tekstu, która stanowi autokomentarz do życia i twórczości poety oraz prezentację jego poglądów na temat popkultury, współczesnych mediów, sportu, czytelników, sensu i… bezsensu pisania. Na ekspozycji prezentujemy filmy zmontowane z krótkich, nierzadko aforystycznych wypowiedzi Różewicza, które pokazują inne oblicze poety, a także wypowiedzi krytyków, historyków i przyjaciół artysty. Dodatkowo można zobaczyć przedmioty, które towarzyszyły Różewiczowi w codziennym życiu. Wystawa przybliża jego postać także tym, którzy znają go ze szkolnych podręczników tylko jako postać z Parnasu – opowiada kurator Mariusz Urbanek, który wszystkich zainteresowanych oprowadzi po ekspozycji 24 stycznia. Wystawę wzbogaca ciekawy program warsztatów dla dorosłych prowadzonych przez studentów Katedry Mediacji Sztuki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Od 9 stycznia zapraszamy na nową wystawę czasową zatytułowaną Wyspa wolności. O Towarzystwie Historyczno-Literackim i Bibliotece Polskiej w Paryżu. To opowieść o niezwykłej instytucji w historii polskiej kultury, która powstała i rozwinęła się dzięki m.in. księciu Adamowi Czartoryskiemu, Karolowi Sienkiewiczowi i Adamowi Mickiewiczowi.

Na początku stycznia porozmawiamy o Panu Tadeuszu w języku esperanto. Już 10 stycznia naszymi gośćmi będą Tomasz Chmielnik i Lidia Ligęza, znani tłumacze prozy i poezji, którzy opowiedzą, jak przebiegała praca nad najnowszym tłumaczeniem epopei oraz przeczytają kilka fragmentów w języku esperanto i dla porównania w języku polskim. Zaś w ramach stałego cyklu Środy nad książką 17 stycznia zapraszamy na spotkanie z Urszulą Glensk, która przybliży wyjątkową historię rodziny Ludwika i Hanny Hirszfeldów. Ludwik Hirszfeld był światowej sławy badaczem grup krwi, twórcą seroantropologii, kandydatem do nagrody Nobla. Jego żona Hanna – wybitnym pediatrą, profesorem Akademii Medycznej, twórczynią wrocławskiej szkoły pediatrycznej. W czasie wojny trafili do warszawskiego getta, gdzie pomagali chorym i potrzebującym.

Natomiast 20 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Misja: Polska, Misja: Wrocław. Naszym gościem będzie Tomasz Kizny – fotograf i dziennikarz, jeden z założycieli wrocławskiej agencji „Dementi”, która do 1989 roku jedyną niezależną agencją fotograficzną w Polsce. Jej członkowie dokumentowali między innymi wydarzenia stanu wojennego, strajki i demonstracje, a ich fotografie publikowane były na łamach takich pism jak „The New York Times”, „Tages Zeitung”, „The Guardian”, czy „Paris Match”.

Ciekawie zapowiada się też kolejne ze spotkań w przestrzeni muzealnej ekspozycji Misja: Polska. W ramach Niedzielnego oprowadzania posłuchamy o tajnej operacji inwigilacyjnej pod kryptonimem „Olcha” skupionej na postaci Władysława Bartoszewskiego. Co ciekawe, do dziś w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się 15 metrów bieżących dokumentów potwierdzających działania funkcjonariuszy UB i później SB. Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Preisner-Stokłosa, która na co dzień zajmuje się opracowywaniem archiwum oraz merytoryczną opieką nad Gabinetem Władysława i Zofii Bartoszewskich w Muzeum Pana Tadeusza.

W nowym roku nie mogło również zabraknąć koncertów. W niedzielę 21 stycznia zapraszamy na recital fletowo-fortepianowy Aleksandry Janowskiej i Moniki Kruk, który odbędzie się w ramach cyklu nowego cyklu Współbrzmienia. Podczas koncertu w Salonie romantycznym przekonamy się, jak utwory artystów tworzących w XX i XXI wieku zabrzmią w historycznych wnętrzach Kamienicy Pod Złotym Słońcem, w której mieści się Muzeum.

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!

PROGRAM

STYCZEŃ 2018

od 9 stycznia 2018, 10.00

Wyspa wolności. O Towarzystwie Historyczno-Literackim i Bibliotece Polskiej w Paryżu

wystawa czasowa, poziom minus jeden

środa, 10 stycznia 2018, godz. 17.00

Pan Tadeusz” w języku esperanto

prowadzenie: Małgorzata Komarnicka

goście: Tomasz Chmielnik i Lidia Ligęza

sobota, 13 stycznia 2018, godz. 16.00
Kto nie dotknął ziemi ni razu.
„Ja” idealne i narcyzm w Sieci
cykl: Współcześni romantycy, we współpracy z Uniwersytetem SWPS
prowadzenie: mgr Jakub Kuś

środa, 17 stycznia 2018, godz. 17.00
Hirszfeldowie – zrozumieć krew
cykl
Środy nad książką
prowadzenie: dr hab. Urszula Glensk

czwartek, 18 stycznia 2018, godz. 18.00

Notes autobiograficzny

warsztat dla dorosłych w ramach wystawy Różewicz. Bez tekstu
cykl Pracownia słowa i obrazu

prowadzenie: Studenci Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu

sobota, 20 stycznia 2018, godz. 16.00
Oczy szeroko otwarte. Wrocławskie fotografie Niezależnej Agencji Fotograficznej „Dementi”
cykl
Misja Polska. Misja: Wrocław
gość: Tomasz Kizny

sobota i niedziela, 20-21 stycznia 2018
promocja z okazji Dni Babci i Dziadka

bezpłatne wejście dla seniorów z wnukami

niedziela, 21 stycznia 2018, godz. 18.00
Recital fletowo-fortepianowy: Aleksandra Janowska & Monika Kruk

cykl
Współbrzmienia. Koncerty muzyki współczesnej

środa, 24 stycznia 2018, godz. 17.00
oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Różewicz. Bez tekstu
prowadzenie: Mariusz Urbanek

niedziela, 28 stycznia 2018, godz. 12.00
Tańczący z agentami. Wokół dokumentów operacji „Olcha”
cykl
Niedzielne oprowadzanie
prowadzenie: dr Małgorzata Preisner-Stokłosa

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny, z wyjątkiem Niedzielnego oprowadzania i koncertu z cyklu Współbrzmienia. Z racji ograniczonej liczby miejsc na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy (zapisy@ossolineum.pl).

Pełny program na stronie www.muzeumpanatadeusza.pl oraz na www.facebook.com/panatadeusza.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.