Psychologia zła Jak Hitler omamił umysły

Przegląd

 

Jeszcze przed zakończeniem drugiej wojny światowej psychiatrzy i psycholodzy podejmowali próby przybliżenia sposobu myślenia nazistowskich przywódców. Autor książki pt. ,,Psychologia zła” Joel E. Dimsdale proponuje świeże spojrzenie na naturę zła i nasze próby jej zrozumienia.

Gdy opadł bitewny kurz i alianci przystąpili do osądzenia zbrodniarzy wojennych w międzynarodowym procesie w Norymberdze, psychiatra Douglas Kelley oraz psycholog Gustave Gilbert podjęli próbę zrozumienia sposobu postrzegania rzeczywistości przez nazistowskich przywódców. W tym celu posługiwali się wywiadami psychiatrycznymi, testami na inteligencję oraz testami plam atramentowych Rorschacha. Nigdy wcześniej ani później nie poddano tak szczegółowemu badaniu tak wielu zbrodniarzy, którzy doprowadzili do ludobójstwa na masową skalę.

Przed rozpoczęciem procesu dla większości obserwatorów było oczywiste, że naziści byli demonicznymi maniakami i psychopatami. Jednak po przeprowadzeniu wywiadów i testów psychologicznych odpowiedź przestała być tak jednoznaczna.

Opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu psychiatrycznym oraz postępach, jakie dokonały się od czasów procesu norymberskiego w psychiatrii, psychologii i neurobiologii, Joel E. Dimsdale raz jeszcze analizuje informacje z tamtych czasów i z bliska przygląda się czterem zbrodniarzom wojennym: Robertowi Leyowi, Hermannowi Göringowi, Juliusowi Streicherowi oraz Rudolfowi Hessowi. Posługując się coraz bardziej precyzyjnymi narzędziami diagnostycznymi, odkrywa zaskakująco szerokie spektrum patologii. Psychologia zła zabiera czytelnika w złożoną i trudną wyprawę, której celem jest zrozumienie zła w jego ekstremalnej postaci.

Patronat medialny nad publikacją sprawuje TVP Historia, Miesięcznik Uważam Rze Historia, historia.org, Historykon.pl, granice.pl oraz serwis II wojna światowa. Książka dostępna jest w cenie 29,99 zł w księgarni internetowej Wydawnictwa RM.

Kategorie: Historia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.