Ponad 8,2 tys. nowych publikacji w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej

Ponad 8,2 tys. nowych publikacji w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej

Przegląd

Ponad 8,2 tys. publikacji – m.in. regionalnych i lokalnych czasopism obrazujących najnowszą historię oraz unikatowych dokumentów Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr – znalazło się w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej (ŚBC). Biblioteka zyskała także nowy, bardziej przyjazny sposób obsługi.

To efekty zakończonego właśnie projektu pod nazwą „Poszerzenie i usprawnienie dostępu do zasobów ŚBC wraz z digitalizacją i udostępnieniem piśmiennictwa regionalnego”.

Realizacja prac kosztowała 236 tys. zł, z czego 109 tys. zł przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – ze środków programu „Kultura cyfrowa”. Dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki ocenił, że to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii działającej od ponad 10 lat ŚBC, która udostępnia zasoby ponad 60 instytucji z woj. śląskiego i opolskiego.

Digitalizacji zostały poddane regionalne czasopisma, które opisują najnowszą historię regionu na poziomie lokalnym. Dzięki współpracy z regionalnymi wydawnictwami, koordynowanej przez Bractwo Gwarków, zostały zeskanowane początkowe, papierowe numery dziewięciu największych czasopism.

W ŚBC znalazły się też unikatowe dokumenty Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz najstarszych śląskich zespołów muzycznych. To najczęściej rękopisy wytworzone przez przedstawicieli ruchu śpiewaczego przez ponad 100 lat. Dzięki projektowi czytelnicy mają też dostęp do źródłowych czasopism z międzywojennej bibliografii Śląska.

 

za Instytut Książki

Kategorie: Biblioteki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.