Paszporty Polityki rozdane

Przegląd

Za nami jubileuszowa, 25. edycja nagrody – Paszportów Polityki. We wtorek podczas uroczystej gali ogłoszono tegorocznych laureatów.

W kategorii Literatura zwycięzcą został Marcin Wicha za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu..

Marcin Wicha (ur. 1972 r. w Warszawie) jest grafikiem, współwłaścicielem firmy projektowej Frycz i Wicha. Projektuje okładki książek i czasopism (np. „Literatury na Świecie”), plakaty, znaki graficzne. Autor komentarzy rysunkowych, artykułów prasowych i książek dla dzieci: „Klara. Proszę tego nie czytać” i „Klara. Słowo na Szy”. Pierwszą jego książką eseistyczną była opowieść „Jak przestałem kochać design” (Karakter 2015 r.), w której połączył opowieść autobiograficzną o dorastaniu w domu architekta, w którym toczy się wojna z peerelowską brzydotą, z opowieścią o estetycznych przemianach w Polsce ostatnich 40 lat.

Paszport otrzymał za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Karakter 2017 r.), esej osobisty, opowiadający o matce, o śmierci, o porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. A przede wszystkim o słowach i milczeniu.

 

 

Obok Laureata, w kategorii nominowani byli:
Anna Cieplak
Paweł Sołtys

 

W pozostałych kategoriach

Jagoda Szelc
FILM

Za niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję.

 

Michał Borczuch
TEATR

Za teatr oryginalny i poruszający.

Norman Leto
SZTUKI WIZUALNE

Za budowanie pomostów między sztuką a nauką.

Joanna Freszel
MUZYKA POWAŻNA

Za wszechstronność, kreatywność, precyzję, sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania w najrozmaitszych stylach muzycznych.

Zespół Hańba!
MUZYKA POPULARNA

Za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący.

Studio Bloober Team
KULTURA CYFROWA

Za konsekwentne podążanie własną drogą i rzadką umiejętność godzenia twórczych ambicji z realiami trudnego dla wymagających produkcji rynku.

 

źródło polityka.pl

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.