65 lat Wydawnictwa Literackiego

Przegląd

Przywitaliśmy 2018 rok. Dla Wydawnictwa Literackiego będzie to rok szczególny, najbliższe 12 miesięcy upłynie bowiem pod znakiem jubileuszu 65-lecia.

Wydawnictwo Literackie powstało na początku 1953 roku. Pierwszym dyrektorem oficyny był Aleksander Słapa, a redaktorem naczelnym wybitny krytyk, członek zespołu redakcyjnego „Życia Literackiego”, dr Henryk Vogler. W programie wydawniczym nowo utworzonej oficyny znalazły się pozycje z literatury współczesnej, klasycznej i społeczno-naukowej. Pierwszą zapowiadaną książką miał być wybór listów Juliana Marchlewskiego do Stefana Żeromskiego i Władysława Orkana. Kiedy jednak w czerwcu 1953 roku pojawiły się publikacje Wydawnictwa Literackiego, były to najpierw Wybór poezji Adama Asnyka, Dwie noce Walerego Łozińskiego, powieść W Roztokach Władysława Orkana, Igrce w Barbakanie Adama Polewki oraz poemat o Koperniku Tadeusza Śliwiaka Astrolabium z jodłowego drzewa. W 1953 roku ukazały się także książki Ludwika Jerzego Kerna, Henryka Markiewicza i Sławomira Mrożka. Tak oto rozpoczęła się historia WL.

Dziś Wydawnictwo Literackie to jedno z najbardziej prestiżowych i rozpoznawanych wydawnictw (nie tylko w Polsce). Inspiruje najciekawsze zjawiska literackie oraz publikuje najwybitniejszych twórców polskich i światowych: pisarzy, poetów, eseistów, historyków i badaczy kultury.

Każdego roku nakładem WL ukazuje się ponad 100 nowych tytułów z różnych kategorii: literatury, szczególnie pięknej polskiej i obcej, literatury faktu – w tym cenionych książek wspomnieniowych, historycznych, popularnonaukowych – oraz literatury dla dzieci młodzieży. Wystarczy wymienić największe bestsellery minionego 2017 roku:

Anna Kamińska Wanda
Anna Brzezińska Córki Wawelu
Szczepan Twardoch Ballada o pewnej panience
Dorota Masłowska Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu
Anna Kamińska Białowieża szeptem
Jerzy Pilch Portret młodej wenecjanki
Ignacy Karpowicz Miłość
Timothy Walker Fińskie dzieci uczą się najlepiej
Anne-France Dautheville Sekrety roślin
Jacek Tacik Zamach
Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski Ja, pustelnik

Jak będziemy obchodzić jubileusz 65-lecia? Dla czytelników szykujemy liczne niespodzianki. O niektórych nie możemy jeszcze mówić, ale jedno już możemy ogłosić: 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się wiele książek, na które czytelnicy czekają i które mają szansę stać się prawdziwymi literackimi wydarzeniami.

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.