Dzienniki więzienne J. Archera od 6 grudnia w księgarniach!

Przegląd

Już 6 grudnia do księgarń trafią Dzienniki więzienne Jeffreya Archera. To świat więzienny widziany oczami autora bestsellerów, z początku obcy, poznawany przez niego stopniowo. Archer w sposób barwny, bezpośredni i autentyczny opisuje kontakty z innymi więźniami, więzienne procedury, dodaje własne refleksje o rzeczywistości widzianej zza krat. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy czas osadzenia w więzieniu jest inspiracją do stworzenia niezwykłego dzieła literackiego, ale z pewnością jeden z ciekawszych!

 

Autor bestsellerów za więziennym murem!

W 2001 roku Jeffrey Archer został skazany na cztery lata więzienia za krzywoprzysięstwo i  utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości – proces był echem skandalu z roku 1987, kiedy Archer walczył w sądzie  z gazetą „The Daily Star”, która oskarżyła go o korzystanie z usług prostytutki.

Pisarz nie byłby sobą, gdyby czasu w więzieniu – ostatecznie dwóch lat z zasądzonych czterech – nie poświęcił na stworzenie nowego dzieła. Już pierwszego dnia zaczął prowadzić dziennik. Opisywał swoje doświadczenia z poznawania zupełnie mu obcego świata, kontakty z innymi więźniami, procedury, zdarzenia, przelewał na papier własne  refleksje.

Tak powstały Dzienniki więzienne – w  trzech częściach, odpowiadających zakładom, w których odsiadywał wyrok: od najcięższego Belmarsh – Piekła, przez łagodniejsze Wayland – Czyściec, po więzienie otwarte North Sea Camp – Niebo.

Zagłębianie się w Dzienniki więzienne Archera to jak wejście w zaklęty krąg na co dzień zamknięty przed naszymi oczami.

Jeffrey Archer to jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy na świecie. W 1992 roku otrzymał tytuł szlachecki, zasiadał też jako poseł w Izbie Gmin i Izbie Lordów. Debiutował powieścią Co do grosza, która zyskała popularność w Wielkiej Brytanii. Kolejna, Kane i Abel, stała się wielkim bestsellerem. Obie książki zostały sfilmowane. Jego sławę ugruntowały następne powieści i opowiadania, m.in.: Ale to nie wszystko…, Więzień urodzenia, Pierwszy między równymiSprawa honoru, Na kocią łapę. Najnowszy cykl powieściowy Archera, „Kroniki Cliftonów”, składa się z tomów: Czas pokaże, Za grzechy ojca, Sekret najpilniej strzeżony, Ostrożnie z marzeniami, Potężniejszy od miecza, W godzinie próby i To był człowiek!

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.