Cyfrowe Dni Otwarte Heidelberg Polska

Przegląd

W zakończonych właśnie Cyfrowych Dniach Otwartych „Odkryj więcej możliwości. Versafire”, które odbyły się w siedzibie firmy Heidelberg Polska przy ul. Popularnej 82 w Warszawie udział wzięło kilkudziesięciu przedstawicieli drukarni offsetowych i cyfrowych.

Podczas imprezy pokazano maszynę do druku cyfrowego Heidelberg Versafire CV
umożliwiającą drukowanie kolorami specjalnymi (aple lub wybiórczo – biały, neonowy żółty, neonowy różowy i lakier). Zaprezentowano drukowanie na ponadstandardowych formatach arkuszy, lakierowanie inline, foliowanie foliami offsetowymi oraz skuteczne i niepowodujące pięknieć lakieru bigowanie.
Linia maszyn cyfrowych Versafire to wszechstronne urządzenia do produkcji cyfrowej krótkich nakładów, produkcji z danymi zmiennymi w połączeniu z szeroką gamą podłoży i znakomitym współczynnikiem cena/wydajność.

Prinect Digital Frontend. „Odkryj więcej możliwości.”
Tematem przewodnim spotkania, którego mottem było „Odkryj więcej możliwości. Versafire.” były specjalne aplikacje w druku cyfrowym mające na celu przybliżenie możliwości maszyn cyfrowych Heidelberg Versafire i ogromnego potencjału produkcyjnego tkwiącego w niestandardowych aplikacjach w połączeniu z innowacyjnym, zaawansowanym oprogramowaniem Prinect Digital Frontend (DFE).

Profesjonalny kontroler Prinect DFE współpracujący z RIPem Prinect zawiera w sobie wszystko co potrzebne do natychmiastowego rozpoczęcia produkcji – profesjonalny preflighter, impozycję pracującą w trybie WYSIWYG (What You See Is What You Get)
i pełną obsługę operatorską maszyny. Pakiet uzupełnia Prinect Coating Editor, za pomocą którego tworzy się maski pod lakier wybiórczy i biel kryjącą.
Kontroler Prinect DFE przychodzi także z pomocą przy produkcji z danymi zmiennymi oferując pełne wsparcie dla formatu PDF/VT co znacznie przyspiesza pracę z tego typu pracami oszczędzając rastrowania całości, a skupiając się tylko na seryjnym przetwarzaniu elementów zmiennych (np. adresy, nazwiska, itd.).

Media Management Tool
Szczególną uwagę poświęcono także drukowaniu na podłożach produkcyjnych uznawanych za trudne przy produkcji cyfrowej (powszechnie stosowane przy produkcji offsetowej), jak np. substraty niepapierowe czy kartony o wysokiej gramaturze.
Każda maszyna Versafire posiada zdefiniowaną już bogatą bibliotekę mediów. Ich wybieranie jest proste i skutkuje uzyskaniem zakładanych parametrów druku dzięki temu, że zostały uprzednio przetestowane, a ich parametry zoptymalizowane.
Stosując Versafire Media Management Tool proces definiowania mediów polega na uruchomieniu kreatora co znacznie upraszcza i przyspiesza ten proces. Dodatkowo ustawienia pasowania przód-tył także można wykonać w prosty sposób unikając osobnych kalkulacji. Również wprowadzone zaawansowane i szczegółowe parametry mogą być modyfikowane w Media Management Tool. Wszystkie parametry mogą zostać zapisane, wyeksportowane lub zaimportowane, a także przypisane do konkretnej kasety produkcyjnej z podłożami drukowymi – zatem nie zostaną one utracone.
Oprogramowanie Media Management Tool zostało stworzone dla profesjonalnych celów produkcyjnych i działa wyłącznie z oprogramowaniem Prinect Digital Frontend.

Modele biznesowe
Na zakończenie części wykładowej przedstawiono także autorskie modele biznesowe w finansowaniu zarówno rozwiązań do druku cyfrowego firmy Heidelberg, jak i narzędzi software’owych czyniących druk cyfrowy bardziej opłacalnym.

Podczas pokazów na żywo w czasie dni otwartych zaprezentowano także narzędzia software’owe takie jak Prinect Portal oraz rozwiązania W2P dla drukarń.

Uszlachetnianie w druku cyfrowym
Ponieważ podczas imprezy dużo czasu poświęcono zagadnieniom związanym z tradycyjnymi i nowatorskimi metodami uszlachetniania druku cyfrowego partnerem imprezy była firma Grafmasz, uznany polski producent krajarek dla drukarń cyfrowych i offsetowych oraz przedstawiciel w Polsce innych producentów maszyn i urządzeń takich jak m.in. bigówki, falcerki, maszyny do oprawy twardej, spiralnej, miękkiej itp., które doskonale uzupełniają się z maszyną do druku cyfrowego.

Ze swojego szerokiego portfolio Grafmasz pokazał gilotynę do papieru Grafmasz G52, automatyczną bigówkę Morgana Autocreaser PRO 385 o wydajności do 8500 ark. A4/godz., foliarkę EL-380H oraz półautomatyczną foliarkę (laminator) Matrix MX370P z dociskiem pneumatycznym firmy Vivid Laminating.

Foliarki mogą być opcjonalnie wyposażone w funkcję foliowania wybiórczego bez użycia matrycy – możliwość stosowania folii złotych, srebrnych i przezroczystych. Folia zostaje nałożona tylko na te fragmenty podłoża gdzie został naniesiony toner.

Kategorie: Poligrafia
Tagi: Heidelberg

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.