Zapraszamy na promocję książki Andrzeja Niesiołowskiego „Zarys pedagogiki ogólnej”. Rękopisy z oflagu w opracowaniu Janiny Kostkiewicz.

Przegląd

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na promocję książki Andrzeja Niesiołowskiego „Zarys pedagogiki ogólnej”. Rękopisy z oflagu w opracowaniu Janiny Kostkiewicz.

W dyskusji towarzyszącej promocji udział wezmą:

Prof. zw. dr hab. Stanisław Palka

Dr hab. Andrzej Ryk, prof. UP

Dr hab. Dorota Pauluk

Dr Dominika Jagielska

oraz Prof. dr hab. Janina Kostkiewicz

 

Dzięki przygotowaniu do druku Zarysu pedagogiki ogólnej Andrzeja Niesiołowskiego oraz własnemu do niej wprowadzeniu Janina Kostkiewicz przywraca pamięć o jednym z wybitnych uczonych okresu II Rzeczypospolitej w dziejach polskiej myśli pedagogicznej. Totalitarna władza okresu PRL skazała na wieloletnią nieobecność jego patriotyczne i wpisujące się w służbę nauce życie oraz dzieła i dokonania oświatowe, mając zapewne nadzieję na wymazanie ich z pamięci społecznej i narodowej kultury. Dopiero teraz, w wyniku systematycznego odkrywania objętych przecież cenzurą stalinowską polskich zasobów archiwalnych i dzięki żmudnym oraz dociekliwym poszukiwaniom źródeł, otrzymujemy rekonstrukcję pedagogiki ogólnej Andrzeja Niesiołowskiego jako pedagoga kultury, humanisty, twórcy integralnego podejścia do pedagogiki. Mamy do czynienia z niezwykle trafnym połączeniem socjologizmu pedagogicznego z filozofią personalizmu katolickiego, teorią wartości Eduarda Sprangera i psychologią osobowości Williama Sterna, dzięki czemu dochodzi do twórczej transgresji myśli ówczesnej doby, która dzisiaj zatacza historyczne koło.

Z Przedmowy Bogusława Śliwerskiego

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Jagiellońskiej 7 listopada (wtorek) o godzinie 17.00

https://www.facebook.com/events/1667147209997365

Więcej o książce na: www.wuj.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.