Nagroda Literacka Nike 2017 dla Cezarego Łazarewicza

Przegląd

Tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nike został Cezary Łazarewicz „Żeby nie było śladów”. Po raz pierwszy w historii Nagrody  nagrodzono reportaż historyczny.

Przypomnijmy nominowanych do 21. edycji Nagrody:

Radka Franczak– „Serce”, Marginesy,

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska – „Paraliż przysenny”, Instytut Mikołowski,

Cezary Łazarewicz– „Żeby nie było śladów”, Czarne,

Stanisław Łubieński– „Dwanaście srok za ogon”, Czarne,

Jacek Podsiadło– „Włos Bregueta”, WBPiCAK,

Monika Sznajderman– „Fałszerze pieprzu”, Czarne

i Krzysztof Środa- „Las nie uprzedza”, Czarne

 

– Po raz pierwszy w dziejach Nike nagradzamy reportaż – reportaż historyczny. (…) To historia sprzed ponad trzech dekad, z zamkniętej epoki, ale mechanizmy w niej opisane zawsze mogą się powtórzyć. Ta książka jest wiarygodnym świadectwem tamtego czasu – podczas obrad jury w jednym byliśmy zgodni – po przeczytaniu 20 stron mamy wrażenie, że nagle znaleźliśmy się z powrotem w początku lat 80. To jest bardzo ciężkie doświadczenie. Ta książka może być też przestrogą przed tym, co może się zdarzyć, gdy wymiar sprawiedliwości traci niezależność i staje się narzędziem politycznej władzy – mówił w laudacji na cześć laureata Tomasz Fiałkowski, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike.

Jury Nagrody Nike doceniło książkę Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. To reportaż prezentujący jedną z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL – zatłuczenie na śmierć przez milicjantów Grzegorza Przemyka. Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię 19-letniego maturzysty – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm autorytarnej władzy zacierającej ślady zbrodni, niewyobrażalną krzywdę i rodzicielską miłość oraz bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych.

Za reportaż „Żeby nie było śladów” autor otrzymał wcześniej Nagrodę im. Oskara Haleckiego oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta została również Książką 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków i była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

– To miała być książka o czasach, które nigdy się nie zdarzą, o tym, jak kłamstwo zwycięża. Kiedy już ją napisałem, opisując mechanizmy władzy sprzed 30 lat, to nagle zauważyłem, że są one wieczne . (…) To, co dzieje się teraz, bardzo przypomina te mechanizmy, które wydawało mi się, że już nigdy nie wrócą. (…) Mam nadzieję, że za 20 lat będzie ktoś, kto opisze dzisiejsze mechanizmy władzy i, być może, też za to dostanie nagrodę – mówił autor odbierając statuetkę Nike.

Cezary Łazarewicz urodził się w 1966 roku. Jest dziennikarzem prasowym, reporterem i publicystą. Pisał dla czołowych polskich tytułów prasowych, m.in. „Gazety Wyborczej”, „Przekroju” i „Polityki” . Jest autorem zbioru reportaży „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013) oraz „Elegancki morderca” (2015).

Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę, których fundatorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza”.

O tym, kto zostanie laureatem Nagrody Nike 2017, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia – w niedzielę, 1 października br. W jury tegorocznej edycji konkursu zasiadali: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Joanna Krakowska, Antoni Pawlak, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner, Marek Zaleski i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Pozostałymi książkami-finalistkami 21. edycji Nagrody Nike były: „Serce” Radki Franczak, „Paraliż przysenny” Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej, „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego, „Włos Bregueta” Jacka Podsiadły, „Fałszerze pieprzu” Moniki Sznajderman i „Las nie uprzedza” Krzysztofa Środy.

Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej” otrzymał Stanisław Łubieński za tom eseistyczny „Dwanaście srok za ogon”.

Więcej: http://wyborcza.pl/7,75517,22446331,nike-czytelnikow-dla-stanislawa-lubienskiego-mow-mi-ptasiarz.html

Uroczysta gala Nagrody Nike była transmitowana na żywo przez TVN24. Można ją także było obejrzeć na Wyborcza.pl.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Laureatką Nike w 2016 roku została Bronka Nowicka za zbiór poetyckich opowieści „Nakarmić kamień”.

Więcej: www.nike.org.pl

 

Kategorie: Nagrody
Tagi: Nagroda Nike

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.