Jutro rozpoczyna się Kongres IFLA we Wrocławiu

Jutro rozpoczyna się Kongres IFLA we Wrocławiu

Przegląd

W dniach 19-25 sierpnia w Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się 83. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji, zorganizowany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Bibliotekarskich IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions) pod hasłem Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo. To największe i najważniejsze coroczne spotkanie bibliotekarzy z wszystkich kontynentów, które gromadzi około 3500 uczestników z ponad 120 krajów. Wśród miast goszczących Kongres były m.in.: Columbus, Ohio (2016), Kapsztad (2015), Lyon (2014), Singapur (2013), Helsinki (2012) czy Puerto Rico (2011). Kongresy IFLA w Polsce odbyły się dwukrotnie, w 1936 roku i 1959 roku, oba w Warszawie.

Organizatorami Kongresu IFLA 2017 ze strony polskiej są: Miasto Wrocław, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteka Narodowa.

Kongres IFLA umożliwia polskim bibliotekarzom poznanie trendów rozwojowych współczesnego bibliotekarstwa i doświadczeń innych krajów, także w zakresie nowych funkcji bibliotek wspierających rozwiązywanie problemów generowanych przez trudne zjawiska społeczne, jak ubożenie społeczeństw, migracje, wojny czy katastrofy ekologiczne.

Umożliwia także określenie miejsca polskich bibliotek – poziomu ich rozwoju i zaawansowania świadczonych przez nie usług – w porównaniu do bibliotek na całym świecie.

 

 

źródło: SBP

Kategorie: Biblioteki, Wydarzenia
Tagi: IFLA, Wrocław

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.