200 lat wydawnictwa HarperCollins 1817-2017

Przegląd

W tym roku Wydawnictwo HarperCollins świętuje 200. urodziny. Z tej okazji pragniemy przypomnieć kilka faktów z długiej i pasjonującej historii wydawnictwa.

Wydawnictwo HarperCollins ma 200 lat
Początki HarperCollins Publishers sięgają marca 1817 roku, kiedy to bracia James and John Harper założyli niewielką rodzinną drukarnię w Nowym Jorku. Kilka lat później, w 1825 r., w United States Literary Gazette ukazał się anons o wydaniu przez braci pierwszych pięciu książek. W roku 1833 drukarnia J&J Harper zmieniła się w wydawnictwo Harper&Brothers, wydające książki oraz magazyny, takie jak Harper’s Bazaar, Harper’s Weekly oraz Harper’s New Monthly.
Wydawnictwo Collins zostało założone przez Williama Collinsa, młodego drukarza z Glasgow, który zaczynał od wydawania publikacji religijnych i edukacyjnych. Udało mu się rozwinąć dobrze prosperujący biznes, obejmujący druk, produkcję materiałów piśmienniczych i wydawnictwo, które mieściły się w Glasgow i Londynie.
W 1990 r. doszło do połączenia wydawnictw Harper&Row w Nowym Jorku i Collins Publishers w Londynie i Glasgow. Na logo HarperCollins składają się symboliczne elementy: pochodnia (Harper) i fontanna (Collins). Dziś wydawnictwo HarperCollins ma oddziały w osiemnastu krajach na całym świecie, z główną siedzibą przy 195 Broadway w Nowym Jorku, która znajduje się kilka przecznic od miejsca, w którym bracia Harper otworzyli swoje pierwsze biuro.

Autorzy, którzy zmienili historię literatury
W ciągu swojej 200-letniej działalności Wydawnictwo HarperCollins wydało wiele tytułów, które weszły do kanonu literackiej klasyki. Oto kilka opowieści związanych z najwybitniejszymi pisarzami wszech czasów.

Herman Melville
Wydawnictwo Harper&Brothers odrzuciło pierwszą powieść autora słynnego Moby Dicka. Książka Typee: A Peep at Polynesian Life została opublikowana przez innego wydawcę, który jednak zrezygnował z publikacji kolejnej książki Melville’a – powieści non-fiction pt. Omo, krytykującej działalność chrześcijańskich misjonarzy na terenie Polinezji. Wtedy Melville zwrócił się ponownie do braci Harper.
Nie obyło się jednak bez trudności – kiedy dotarł do biura, żadnego z braci nie było na miejscu. Kilka minut wcześniej, Fletcher Harper udał się do portu, żeby popłynąć w interesach do Europy. Pędząc na złamanie karku, asystent dogonił powóz Harpera i poinformował Fletchera o manuskrypcie Melville’a. „Brać w ciemno!” poinstruował go Fletcher i w ten sposób Melville dołączył do grona autorów Harpera. Wspólnie wydali liczne powieści, wiele z nich przyjęto bardzo dobrze. Jego najważniejsze dzieło, Moby Dick, powstawało przez dwa lata. Powieść z charakterystycznymi bohaterami, zgłębiająca kwestie egzystencjalne, ostro krytykowała ówczesną moralność. Po publikacji otrzymała wiele negatywnych recenzji i początkowo nie przynosiła dochodów, mimo to bracia Harper wiernie trwali przy swoim autorze.
Mark Twain
Mark Twain zgłosił do Harper’s New Monthly Magazine serię swoich zapisków z Hawajów. Artykuł Forty-Three Days in an Open Boat został opublikowany w grudniu 1866 r. Nie został jednak podpisany żadnym nazwiskiem, dlatego Twain oczekiwał styczniowego numeru, w którym mieli zostać wymienieni wszyscy autorzy wydań z roku poprzedniego. Niestety, na manuskrypcie podpisał się niewyraźnie i w rezultacie jego pierwsza publikacja figurowała pod nazwiskiem Mark Swain.
Mark Twain był związany z wydawnictwem Harper&Brothers aż do śmierci. W roku 1899 w firmie pojawiło się widmo bankructwa. prawie straciło Twaina, kiedy to. Ostatecznie jednak Twain podpisał kontrakt, który dawał Harperowi prawa do wszystkich jego kolejnych powieści. Umowa ta pomogła odbudować pozycję firmy, a także umocniła związek autora z wydawcą.
Agatha Christie
Wydawnictwo Collins zaczęło wydawać powieści „królowej kryminału” Agathy Christie po tym, jak pokłóciła się ze swoim poprzednim wydawcą w trakcie pracy nad pierwszą powieścią pt. „The mysterious affair of styles”. Spór dotyczył pisowni słowa „kokosowiec” (coco/cocoa). Christie była także oburzona tym, że nie skonsultowano z nią projektu okładki kolejnej książki i nie podobały jej się ogólne warunki współpracy.
W 1924 r. Billy Collins podpisał z Agathą Christie umowę na trzy książki, z zaliczką w wysokości 200 funtów. Wydawnictwo Harper&Brothers było związane z pisarką aż do jej śmierci. Autorka pozostawiła po sobie ponad 80 publikacji.
J.R.R. Tolkien
W październiku 1936 r. Stanley Unwin, dyrektor brytyjskiego wydawnictwa George Allen & Unwin (które później zostało przejęte przez HarperCollins) otrzymał propozycję książki dla najmłodszych. Sam był przekonany, że najlepszymi ekspertami od literatury dziecięcej są dzieci, więc poprosił o przeczytanie manuskryptu swojego dziesięcioletniego syna, Rynera. W zamian za honorarium w wysokości jednego szylinga chłopiec przeczytał książkę i wystawił jej następującą recenzję:
„Bilbo Baggins był Hobbitem, który żył w swojej norce i nigdy nie wychodził naprzeciw przygodzie, aż w końcu czarodziej Gandalf i jego krasnale przekonały go, by wyruszył w nieznane… Ta książka, zawierająca mapy, nie wymaga żadnych ilustracji, jest dobra i odpowiednia dla dzieci od 5 do 9 lat.”
Rok później Unwin wydał „Hobbita” autorstwa J. R. R. Tolkiena. Początkowo książka nie odniosła większego sukcesu. Autor został poproszony o kontynuację książki, jednak pisanie jej zajęło mu ponad dziesięć lat. Nazwał ją „Władca pierścieni”.

Drodzy Czytelnicy i Współpracownicy, z okazji naszego jubileuszu chcielibyśmy podziękować Wam za to, że jesteście z nami!
Zespół wydawnictwa HarperCollins Polska Sp. z o.o.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.