Najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2017 roku

Przegląd

Za najlepsze publikacje historyczne I półrocza 2017 roku w plebiscycie „Historia Zebrana” jurorzy uznali książki: „Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki” (Czarne), „Historia Zimnej Wojny. T. 1. Geneza” (Napoleon V), „Klincz? Debata polsko-żydowska” (Zona Zero).

              

Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: „Był sobie król… Poczet Piastów” (Jama), „Święte wojny Piastów” i „Obrońca skarbów. Karol Estreicher – w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki” (obie pozycje: Wydawnictwo Naukowe PWN).

             

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ponad tysiąc głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

W tej kategorii jury wyróżniło publikację Sheili Fitzpatrick „Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. – Stalin był okrutnikiem i dyktatorem, ale paradoksalnie nie działał sam – dysponował „drużyną”, która wykonywała jego politykę i oparła swoją karierę polityczną na wykonywaniu poleceń wodza. Działania tej grupy są fascynującym przykładem działania władzy i jej elity – elity przypomnijmy komunistycznej, a więc na swój sposób wyjątkowej. Sheila Fitzpatrick, doświadczona badaczka historii ZSRR, opisała ten temat z dużym profesjonalizmem, a także w sposób atrakcyjny, zasługuje więc jak najbardziej na docenienie. – opowiada o zwycięskiej książce Tomasz Leszkowicz, redaktor naczelny portalu Histmag.org.

Z kolei serca internautów podbiła książka „Obrońca skarbów. Karol Estreicher – w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki” Marty Grzywacz, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN. – Przez wieki ograbiani i odzierani byliśmy z materialnych świadectw naszych korzeni i naszej tożsamości. Nominacja dla książki p. Marty Grzywacz jest z mojej strony (tak jak i sama książka) pomnikiem dla wielkiego człowieka, który dokonywał wielkich rzeczy w wyjątkowo trudnych czasach. Starał się ratować naszą historię, kulturę i sztukę. Książka jest bardzo ciekawa, gdyż opowiada o losach naszych największych dóbr kulturowych. Te niekiedy mogły by być kanwą na dobry film przygodowy, a główny bohater może być naszym Indianą Jonesem. – uzasadnia Piotr Guzowski, czytelnik głosujący na tę pozycję.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków – zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Jury zdecydowało się przyznać nagrodę książce: „Historia Zimnej Wojny. T. 1. Geneza” pod red. Melvyn P. Lefflerâ i Odda Arnea Westada, wydaną przez Wydawnictwo Napoleon V. – Prezentowany tom jest pierwszym z trzech, a jego publikacja to znakomita wiadomość dla polskich czytelników. Minęło już co prawda siedem lat od premiery wydania angielskiego, ale mówimy tutaj o najwyższej światowej półce, kompleksowej historii zimnej wojny firmowanej przez Uniwersytet Cambridge. Pozycja obowiązkowa dla polskich miłośników XX wieku – zwłaszcza jako źródło odniesień polemicznych. – mówi o nagrodzonej publikacji Michał Przeperski, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.

Z kolei internauci zdecydowali się wyróżnić książkę „Święte wojny Piastów” Dariusa von Guttner-Sporzyńskiego (PWN). – Czy zagraniczny autor może w rzetelny sposób przedstawić problem uczestnictwa polskich książąt z dynastii Piastów w średniowiecznych krucjatach? Darius von Guttner-Sporzyński w swojej pracy udowadnia, że jak najbardziej. To świetna monografia, która w zwarty, przystępny i bardzo rzetelny sposób, w oparciu o ogromną bibliografię, przedstawia to zagadnienie. To książka, którą naprawdę warto przeczytać, zwłaszcza, że czyni się to z wielką przyjemnością – opowiada Maciej Zaremba, zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Kategoria: Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Jury nagrodziło w tej kategorii książkę: „Klincz? Debata polsko-żydowska” Gabriela Kayzera, wydaną przez Zona Zero. – Klincz, będący zapisem szeregu wywiadów przeprowadzonych z Polakami i Żydami jest doskonałą przepustką do próby zrozumienia, jak skomplikowane i nasycone szeregiem różnic były relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Autor, poprzez bardzo dobry dobór autorów i umiejętnie zadawane pytania stworzył spójna narracyjnie i układająca się w jedną całość opowieść. Znak zapytania postawiony w tytule po przeczytaniu tej książki będzie dlatego bardziej zrozumiały. Książka wpisuje się bardzo dobrze w debatę polsko-żydowską o przeszłości i stawia też ważne wnioski na przyszłość. – uzasadnia wybór jury prof. Jarosław Kłaczkow, wykładowca UMK w Toruniu i juror plebiscytu.

Najwięcej głosów internautów oddano z kolei na publikację Mariusza Wollnego „Był sobie król… Poczet Piastów” (Wydawnictwo Jama). – Jestem urzeczona pasją historyczną autora, która udziela się czytelnikowi. Mnóstwo ciekawostek o dawnych czasach i żyjących w nich ludziach oraz piękny język bardzo działają na wyobraźnię, a przez to opisywane historie stają się żywe, bliskie, „wciągają” czytelnika. Uważam, że to najlepszy sposób zainteresowania historią nie tylko młodego człowieka. – argumentuje Barbara Kardas, internautka głosująca w plebiscycie.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Kategorie: Historia, Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.