Wakacyjny błysk w oku z Oficyną Impuls

Przegląd

Wakacyjny błysk w oku

Remigiusz Kijak dał się poznać naszym wiernym czytelnikom jako autor publikacji poświęconym intymnym aspektom życia osób niepełnosprawnych. Nie inaczej jest i tym razem. Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy, małżonkowie i rodzice to kolejna odsłona znanego już tematu. „Kolejna”, a jednak odkrywcza. Kijak przenosi punkt ciężkość swoich rozważań z cielesnego aspektu związku między dwojgiem ludzi na aspekt emocjonalny, rozważaniom poddając uczucia i wartości: partnerstwo, rodzicielstwo i wszystko, co z nimi związane.

Impuls logopedią i harcerzami stoi! Mutyzm wybiórczy. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów dotyka zagadnienia trudnego, nierzadko lekceważonego, tak przez rodziców, jak i specjalistów czy opiekunów – skoro dziecko odmawia komunikacji jedynie w wybranych sytuacjach, to nie choroba, a zwykłe humory nim kierują. Z takim spojrzeniem polemizuje autorka książki, wyczerpująco analizując zjawisko mutyzmu wybiórczego oraz diagnozując jego formy w badanych przez siebie przypadkach.

Nurt harcerski godnie reprezentują Letnie obozy i kolonie harcerskie w opracowaniu Tadeusza Maresza, harcmistrza, historyka i pedagoga. Sto trzydziesty tom serii „Przywrócić Pamięć” musi być wyjątkowy – i taki też jest, skoro celem publikacji było, jak ujmuje to sam Maresz, „zebranie wszystkich obowiązujących w Związku Harcerstwa polskiego przepisów, dotyczących obozów i kolonij letnich drużyn męskich” (ze Wstępu). Letnie obozy… miały charakter instrukcji, które – na wzór regularnego rozporządzenia, miały obowiązywać już od momentu publikacji.

A skoro wakacje za pasem, zakończmy dzisiejszą prezentację odrobiną humoru. Instrukcja obsługi matki doskonale wpisuje się w nurt poradników z przymrużeniem oka, doskonale reprezentowanym niegdyś przez Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodniku po ciąży i okolicach Kaz Cooke. Niech Was jednak nie zwiedzie pozorna lekkość ujęcia, nie dajcie się omamić szampańskim bąbelkom dowcipu! Małgorzata Gwiazda-Elmerych pozwala nam się śmiać, ale jest to śmiech mądry, kryjący głębię matczynych uczuć.

Wakacje? Czemu nie! Ale tylko z Impulsem!

 

Kategorie: Edukacja
Tagi: Impuls

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.