Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2016

Przegląd

Zostało opublikowane „Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2016”, zawierające komplet informacji na temat gromadzenia, udostępniania, opracowywania, konserwacji i ochrony zbiorów, a także prac naukowych, przedsięwzięć kulturalnych i promocyjnych podejmowanych przez Narodową Książnicę w minionym roku.

„Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2016” do pobrania w pliku PDF

To był dobry, intensywny i ciekawy rok. Biblioteka Narodowa skutecznie opracowała wnioski do finansowania ważnych projektów rozwojowych i przygotowała się do ich realizacji, która zajmie najbliższe trzy lata.

Do ważnych wydarzeń kulturalnych, organizowanych przez BN w ciągu całego 2016 roku należał cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc przedstawiano w Pałacu Rzeczypospolitej najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego. Całodniowe prezentacje wywołały żywe zainteresowanie licznie uczestniczącej w nich publiczności.

Zbiory BN wzbogacił w 2016 roku wyjątkowo cenny, bogato iluminowany renesansowy rękopis Officium Beatae Mariae Virginis secundum usum Romanum (tzw. Godzinki Jakuba Wargockiego) – kodeks zakupiony przez Bibliotekę Narodową na aukcji w Londynie dzięki mecenatowi Fundacji PZU. Jest on motywem graficznym aktualnego tomu „Sprawozdania BN”.

Kategorie: Biblioteki, Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.