Państwowy Instytut Wydawniczy i Instytut Książki zapraszają na promocję Poezji zebranych Bolesława Leśmiana

Przegląd

 

Aby czytając, zaniedyszeć

Państwowy Instytut Wydawniczy i Instytut Książki
zapraszają na promocję

Poezji zebranych Bolesława Leśmiana

27 maja (sobota), godz. 16.00
Łazienki Królewskie, strefa leżaków przy Nowej Oranżerii,

wstęp wolny

Wiersze przeczytają Magda Kumorek i Marcin Kwaśny. W rozmowie udział wezmą Iwona Smolka i Jan Gondowicz, prowadzenie – Joanna Rolińska (PIW).

Magdę Kumorek i Marcina Kwaśnego w miłośnie leśmianowskim duecie można również obejrzeć na naszym kanale YouTube oraz na profilu PIW na FB www.facebook.com/panstwowyinstytutwydawniczy. W najbliższych dniach zaprezentujemy również spoty, w których dla naszych czytelników kolejne wiersze przeczytają Adam Ferency i Andrzej Brzozowski, redaktor PIW.

W nowo wydanych dwóch tomach zgromadziliśmy poetycką spuściznę Bolesława Leśmiana, która dziś – sto czterdzieści lat od narodzin poety i osiemdziesiąt lat po jego śmierci – wciąż uderza urodą słowa, zaskakuje subtelnością i trafnością neologizmów, a lepiej rzec: leśmianizmów, zniewala siłą brzmienia, urzeka melodią języka. Która mówi o życiu i uczuciu. I życie potrafi odmienić.

Niniejsze wydanie oparte zostało na pierwszym tomie Dzieł wszystkich Bolesława Leśmiana (PIW 2010) w opracowaniu Jacka Trznadla. Proponujemy tu jednak – jako swoistą alternatywę dla wydania krytycznego – obcowanie z samymi tekstami Leśmiana, bez filologicznych przypisów i obszernych not właściwych edycji dzieł wszystkich. Należy się bowiem czytelnikowi Leśmian sam w sobie. Aby czytając, zaniedyszeć.

W tomie pierwszym mamy dwa obszerne zbiory: Sad rozstajny z 1912 roku oraz Łąkę z 1920 roku. Drugi tom zawiera: Napój cienisty z roku 1934, pośmiertnie wydaną Dziejbę leśną (1938) oraz poezje rozproszone.

Oba tomy będą mieć premierę na Warszawskich Targach Książki, które odbędą się w dniach 18–21 maja na stadionie PGE Narodowy, zapraszamy do stoiska 65/D7. Promocja odbędzie się 27 maja (sobota) o godz. 16.00 w Łazienkach Królewskich, w strefie leżaków przy Nowej Oranżerii. Na promocję wstęp wolny. Współorganizatorami wydarzenia są Instytut Książki i Łazienki Królewskie.

Bolesław Leśmian
POEZJE ZEBRANE. TOM 1 i 2
Państwowy Instytut Wydawniczy
Wydanie pierwsze w tej edycji, oprawa miękka ze skrzydłami
Cena 29.90 (tom)
Książka dostępna również jako e-book
Tytuł dostępny w księgarni internetowej www.piw.pl

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.