Laureatki Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2017

Przegląd

Instytut Książki, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Literarisches Colloquium Berlin ogłosili laureatów Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2017:

Kira Pietrek (ur. 1983) – poetka, ilustratorka. W 2010 opublikowała swój pierwszy tom, „Język korzyści”, za który otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii debiut. Za drugą książkę, „Statystyki” (2013), autorce przyznano Poznańską Nagrodę Literacką im. Stanisława Barańczaka.

i

Mia Raben (ur. 1977) – studiowała Nauki Polityczne i Prawo Europejskie w Amsterdamie. Po ukończeniu Szkoły Dziennikarskiej w Berlinie pracowała w Warszawie jako korespondentka dla „Spiegel”, „taz” i „Berliner Zeitung”. Obecnie pracuje jako autorka między innymi dla „Die Zeit”. W roku 2015 opublikowała album z reportażami o Mazurach.

Stypendium im. Albrechta Lemppa przeznaczone jest dla pisarzy z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej. Jego celem jest doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi oraz upamiętnienie jego wkładu do polsko-niemieckiej wymiany literackiej. Na program stypendialny składają się rokrocznie dwa jednomiesięczne pobyty w kraju sąsiada: w Literarisches Colloquium Berlin i w Krakowie.

Z Polski i Niemiec nadeszły 34 zgłoszenia od pisarzy i tłumaczy literatury. W skład jury weszli przedstawiciele fundatorów: Jürgen Jakob Becker (LCB), Joanna Czudec (FWPN), Ewa Wojciechowska (IK).

Honorowym członkiem jury była Pani Elżbieta Lempp.

 

za Instytut Książki

Kategorie: Instytucje, Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.