V Toruński Kiermasz Książki Regionalnej

Przegląd

W ramach Tygodnia Bibliotek we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu 15 maja br., Toruński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego organizuje V Toruński Kiermasz Książki Regionalnej.

Coroczna impreza mająca za zadanie promować wydawnictwa regionalne dotyczące Pomorza Wschodniego i Zachodniego, Warmii, Mazur, Powiśla i województwa kujawsko-pomorskiego odbędzie się na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Na piętrze zostanie zaprezentowana wystawa „Pomorze Nadwiślańskie. Regionalizmy znad Dolnej Wisły.”, która została przygotowana przy współpracy oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego usytuowanych w dolinie Wisły. Na Kiermasz zgłaszają się wydawcy z Pomorza Gdańskiego, Mazur i województwa kujawsko-pomorskiego. Są to m.in.: Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie i jej sekcja wydawnicza Kociewski Kantor Edytorski, Towarzystwo Miłośników Torunia, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, Oficyna Wydawnicza „Retman” z Dąbrówna, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Wydawnictwo STOTOM z Torunia i Toruński Antykwariat Księgarski.

Na stoisku Wydawnictwa ZKP będzie też można nabyć publikacje Instytutu Kaszubskiego. W promocyjnych cenach będzie można zakupić wartościowe wydawnictwa, które nierzadko trudno znaleźć w księgarniach. Po wypełnieniu ankiety przy stoisku organizatora Kiermaszu będzie można otrzymać bezpłatnie najnowszy numer „Tek Kociewskich”. Do rozdysponowania będzie 50 egzemplarzy czasopisma. Wybrane publikacje, które znajdą się w ofercie wydawców podczas Kiermaszu będzie można otrzymać gratis.

Podczas imprezy rozdane zostanie 12 płyt z kaszubską muzyką pop. Każde pierwsze trzy osoby, które zgłoszą się do stoiska organizatora Kiermaszu dokładnie o godzinie 11.30, 13.00, 15.00 i 16.30 i wypełnią anonimową ankietę, otrzymają najnowszą płytę zespołu Damroka lub płytę zawierającą utwory najbardziej znanych rokowych zespołów kaszubskich. Płyty nieodebrane o wyznaczonej godzinie przechodzą do puli płyt wydawanych o kolejnej godzinie. Pierwszeństwo w odbiorze płyt będą miały osoby, które podadzą hasło, które ogłosimy na profilu facebookowym Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej jakiś czas przed rozpoczęciem imprezy.

Oficjalne otwarcie V Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej przewidziane jest na godz. 11.00, a pierwszą imprezą towarzyszącą targom będzie spotkanie z dr Sylwią Grochowiną (UMK), autorką książki „„Toruński Holokaust”. Losy żydówek z podobozu KL Stutthof o nazwie Baukommando Weichsel (ot Thorn) w świetle relacji i wspomnień ocalałych ofiar i świadków”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.30. Publikacja została wydana przez Wydawnictwo TNT, Wydawnictwo Naukowe UMK i Muzeum Stutthof.

Kolejnymi imprezami w ramach Kiermaszu będą:

godz. 13.15 – „Dziedzictwo Prus Wschodnich” – spotkanie z prof. Andrzejem Saksonem (Uniwersytet Adam Mickiewicza i Instytut Zachodni Poznań) połączone z promocją jego najnowszej książki

godz. 15.00 – Wśród menonitów i olędrów. Spotkanie wokół książki Petera J. Klassena „Menonici w Polsce i Prusach w XVI-XIX w.”, które poprowadzi dr Michał Targowski.

Wstęp na V Toruński Kiermasz Książki Regionalnej i imprezy towarzyszące jest wolny. Bieżących informacji o wydarzeniu prosimy szukać na Facebooku. Serdecznie zapraszamy.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.