Turner Denys. Święty Tomasz z Akwinu.Portret

Przegląd

„W tej krótkiej książce zawarłem zarys portretu człowieka i jego umysłu, a także, na ile to możliwe, jego duszy. To portret Tomasza z Akwinu, wykonany szybkimi kreskami szkic jego sylwetki, który przesadnie i nieproporcjonalnie uwydatnia parę cech, a wiele więcej całkiem pomija. A zatem karykatura. Jednak karykatura nie zawsze oznacza zniekształcenie, jeśli potrafi przynajmniej wydobyć pewne znaczące cechy jakiejś postaci, uwolnione od nadmiaru szczegółów” (ze wstępu autora).

Książka Denysa Turnera skierowana jest do wszystkich chcących choć trochę lepiej zrozumieć św. Tomasza z Akwinu, będącego zdaniem autora kimś na miarę Dantego, Platona czy Szekspira – postaci, które pozostawiły po sobie „przekonująco i całościowo przepracowany wszechświat myśli”. Jednocześnie św. Tomasz jest kimś nieuchwytnym, wręcz niewidzialnym: w swojej twórczości nie uwidacznia swej osobowości, całkowicie kryjąc się za własnym tekstem. Turner próbuje przebić się przez tę zasłonę, czyniąc to jednak w sposób możliwie najbardziej przystępny dla czytelnika.

Denys Turner – urodzony w 1942 r., brytyjski filozof i teolog. Emerytowany profesor Uniwersytetu Yale, wykładał także m.in. na uniwersytetach w Cambridge, Birmingham i Bristolu. Specjalizuje się w teologii średniowiecznej (zwłaszcza w tradycji „teologii mistycznej”), filozofii religii, teorii społecznej i politycznej oraz filozofii moralnej. Autor takich książek jak: Marxism and Christianity (1983), Eros and Allegory (1995), The Darkness of God (1995) oraz Faith, Reason and the Existence of God (2004).

 

Kategorie: Religia
Tagi: W drodze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.