Już 29 marca ukaże się nowa książka Moniki Bułaj – fotoreporterki, pisarki, autorki filmów dokumentalnych „Nur. Zapiski Afgańskie”

Przegląd

Nur” to światło po arabsku i persku. Po świetlistym ogrodzie Afganistanu instynktownie chodziłam jego ścieżkami, znajdując zarzewia nadziei w najbardziej niespodziewanych miejscach, na dnie najczarniejszej rozpaczy.”

Monika Bułaj zabiera nas w podróż po kraju, którego wyrzekliśmy się poznawać. Afganistan – miejsce naznaczone wojną, w którym uczniowie narażają swoje życie w drodze do szkoły, ale też w którym cudzoziemkę można gościć w meczecie. Pokazuje kraj pełen kontrastów, bogaty kulturowo, ale jednocześnie zasłonięty dla oczu nowych przybyszów. Monika, nie chciała poznawać Afganistanu jako reporter w hełmie, a dzięki bliskości zaczęła rozumieć ten zupełnie inny, od naszego, świat. W książce poznamy historie wielu mniejszości m.in. Wachów, którzy mieszkają w najbardziej odizolowanej dolinie kraju, losy kobiet, które codziennie walczą o prawo do edukacji i odwiedzimy gwarne ulice Kabulu.

Autorka przedstawia nam również historię Afganistanu ostatnich lat. Wojny ze związkiem radzieckim, działań amerykańskiego wojska po 2001 roku, ale również mniej znane okresy np. „inwazje” hipisów a latach sześćdziesiątych oraz fascynację poetów bezkresnymi krajobrazami.

Nur. Zapiski Afgańskie” to również unikatowy album pokazujący codzienne życie zwykłych ludzi w Państwie nadal ogarniętym chaosem. Niezwykle plastyczne ujęcia pozwalają nam, choć na chwilę, znaleźć się wśród położnych, koczowników, pracowników fabryk, biedoty.

Podróżując wzdłuż i wszerz Afganistanu, zawsze otrzymywałam więcej, niż dawałam, jakby Afgańczycy mieli na zbyciu duszę, w nadmiarze, za zapas, nieograniczone zapasy, wagony dusz.”

Dane Wydawnicze:

Tytuł: Nur. Zapiski afgańskie

Autor: Monika Bułaj

Data premiery: 29.03.17

Cena: 49,90 zł

ISBN: 978-83-7596-750-0

Oprawa: twarda

Liczba stron: Ok. 320

Format: 190 x 234 mm

Partnerzy:

Generali jest niezależną włoską firmą o silnej obecności międzynarodowej. Założona w 1831 roku, jest jednym z wiodących światowych ubezpieczycieli i jest obecna w ponad 60 krajach, w których całkowity dochód przekroczył 70 miliardów € w roku 2016. Z ponad 74.000 pracowników na całym świecie i 55 mln klientów, Grupa ma wiodącą pozycję w Europie Zachodniej oraz coraz bardziej znaczącą obecność na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Azji. W 2017 roku Grupa Generali została zaliczona do najbardziej zrównoważonych firm na świecie według rankingu Corporate Knights.

Fabryka Opowieści Moniki Górskiej pomaga rozwijać biznes w oparciu o wartości i autentyczne relacje. Każdy człowiek ma w swoim życiu materiał na fascynujące opowieści. Monika pomaga je odnaleźć i ubrać we właściwe słowa, by słuchacze je pokochali. Szczególnie ważne jest to w biznesie, gdzie dzięki storytellingowi każda firma może tworzyć silne więzi z klientami i przebić się na sam szczyt swojej branży. Każdy może tego spróbować. Dla odważnych – prezent. Więcej na stronie: http://monikagorska.com/

O Wydawnictwie:

Burda Książki to część koncernu medialnego Burda International i równocześnie jeden z liderów na polskim rynku wydawniczym. Zróżnicowana oferta: od poradników, książek podróżniczych, dziecięcych, poprzez powieści, biografie, aż do kryminałów. To u nas znajdziesz książki National Geographic Society! Nasi najpopularniejsi autorzy: Martyna Wojciechowska, Anna Lewandowska, Nela Mała Reporterka, Jacek Santorski, Kinga Paruzel, Damian Kordas (zwycięzca programu Masterchef), Natalia Paździor (zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji programu Masterchef Junior) Yvette Żółtowska – Darska, Marta Guzowska, Krystyna Mirek, Małgorzata Kalicińska, Dagmara Skalska, Jakub Porada, Marek Tomalik czy Tomasz Tomaszewski skupiają uwagę mediów i czytelników przyciągając tłumy na swoje spotkania autorskie. W 2016 roku wydaliśmy bestsellerową książkę Yvette Żółtowskiej-Darskiej „Lewy” – pierwszą autoryzowaną biografię Roberta Lewandowskiego. W 2012 i 2013 roku wydawca otrzymał kolejno dwie statuetki Bestseller Empiku 2011 oraz statuetkę Bestseller Empiku 2012. W styczniu 2014 Wydawnictwo Burda Książki otrzymało tytuł Wydawcy Roku 2013 w ramach corocznych nagród przyznawanych przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” – najstarsze i największe pismo dotyczące branży wydawniczej w Polsce. W 2016 roku nasze wydawnictwo otrzymało po raz kolejny prestiżową nagrodę BESTSELLER EMPIKU 2015 za najlepszą sprzedaż książki dziecięcej „Nela i Tajemnice Świata” oraz BESTSELLER EMPIKU 2016 za książkę „Śladami Neli. Przez dżunglę, morza i oceany”.

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.