RANKING BIBLIOTEK W SOCIAL MEDIACH 2017

RANKING BIBLIOTEK W SOCIAL MEDIACH 2017

Przegląd

Świat ze smartfonem w ręku i potrzeba szybkiego dostępu do informacji to codzienność wielu osób z „pokolenia kciuka”. Podstawowym źródłem informacji, codziennej lektury, kontaktu ze znajomymi, uczestnictwa w e-kulturze są media społecznościowe.

Jak zatem biblioteki promują swoje działania w mediach społecznościowych? Która biblioteka jest najaktywniejsza i najpopularniejsza?

Biblioteki za pomocą mediów społecznościowych tworzą swoje profile-wizytówki. Przede wszystkim wykorzystują te narzędzia do promocji swojej oferty, usług i
działalności bibliotecznej. Profil biblioteki jest także miejscem: wymiany doświadczeń, dzielenia się różnymi multimediami oraz kontaktu z użytkownikiem i źródłem pozyskiwania potencjalnych nowych czytelników. Tak najogólniej można ująć biblioteczny social media marketing.
Celem badania było wskazanie profili bibliotek publicznych w mediach społecznościowych mierzone liczbą osób obserwujących i polubień w trzech serwisach
społecznościowych: Facebook, Twitter oraz Instagram. W wyniku przeprowadzonej analizy udało się wyróżnić po 15 profili bibliotek publicznych w każdym z serwisów.
Profile bibliotek w social media
Najwięcej bibliotek publicznych skupia serwis Facebook.
Najbardziej lubianą biblioteką z liczbą prawie 10 tys. polubień jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. W czołówce aktywnych bibliotek jest też WiMBP w Gdańsku. Wysoką pozycję zajmuje Biblioteka Raczyńskich, której przypada zaszczytne trzecie miejsce. Na Facebooku świetnie promują się także dzielnicowe biblioteki publiczne miasta Warszawa – w rankingu znalazły się aż 4. Nie zabrakło też bliskiego sąsiedztwa w rankingu biblioteki z Mińska Mazowieckiego. Wśród laureatów prężnie działa fanpage bibliotek z: Oświęcimia, Bydgoszczy, Łodzi, Iławy, Ełku. Te zestawienie zamyka profil Gminnej Biblioteki Publicznej w Bukowinie Tatrzańskiej.

Pierwsze miejsce w rankingu na najbardziej lubianą bibliotekę na Twitterze zajmuje MBP w Sopocie deklasując swoich rywali w miażdżący sposób – zarówno pod względem liczby osób obserwujących, jak i dodawanych tweetów (krótkich 140 znakowych wpisów). Na podium znalazły się także biblioteki z Bydgoszczy i Piotrkowa Trybunalskiego. Obserwując działalność bibliotek na Twitterze zauważyłam, że bardzo dużo profili tworzą gminne biblioteki np. @BiblioMilejewo, @raszynoteka, @GBPBukowina, @bibliotekakw. W zestawieniu wyróżnia się także MBP w Katowicach, która dodała więcej tweedów niż lider. Niestety Twitter nie przypadł do gustu bibliotekarzom, częstotliwość dodawania nowych wpisów jest mała.

Największą liczbą osób obserwujących wśród bibliotek, promujących się za pomocą fotografii udostępnianych, na Instagramie zdecydowanie ma Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, a konkretnie profil Działu Pracy z Dziećmi i Młodzieżą. Drugie miejsce zajmuje Książnica Pomorska w Szczecinie. Następne miejsca należą do pomorza – to najbardziej aktywne biblioteki zarówno na Instagramie, Twitterze, jak i Facebooku.
Dużą dynamicznością wykazują się także biblioteki z Opola i Bydgoszczy, których profil obserwuje ponad 500 osób. Ranking Instagrama zamykają dwie małopolskie biblioteki w Dobczycach i Chrzanowie oraz biblioteka w Solcu Kujawskim, a także jedna biblioteka z woj. kujawsko-pomorskiego (BPMiG w Łabiszynie).
Kompletny raport, przygotowany przez Barbarę Marię Morawiec, dostępny jest na stronie Lustro Biblioteki

Kategorie: Biblioteki, Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.