PASZPORTY POLITYKI 2016

Przegląd

Pisarka Natalia Fiedorczuk-Cieślak,  znalazła się w gronie laureatów „Paszportów Polityki 2016″. Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

W dziedzinie literatury Nominowani byli:
Natalia Fiedorczuk-Cieślak
Stanisław Łubieński
Zośka Papużanka

„Paszport″ otrzymała Natalia Fiedorczuk-Cieślak za książkę Jak pokochać centra handlowe. Nagrodę otrzymała „za wnikliwy portret współczesnej Polski, widzianej od strony matek z wózkami, niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru język″.

W kategorii „film″ nagrodę przyznano Janowi P. Matuszyńskiemu, reżyserowi Ostatniej rodziny, filmowej opowieści o rodzinie Beksińskich. Reżysera nagrodzono „za twórcze poszerzenie formuły kina biograficznego oraz perfekcyjną współpracę z aktorami″.

Za pracę na polu teatralnym, za „teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy, zepchnięte na margines″ wyróżniono reżyserkę Annę Smolar.

„Paszport″ w kategorii sztuk wizualnych, za „intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością″ otrzymał Daniel Rycharski.
Za dokonania na polu muzyki poważnej kapituła wyróżniła dyrygentkę Marzenę Diakun.

W kategorii „muzyka popularna″ wygrał saksofonista i kompozytor Wacław Zimpel, dzięki swojej ostatniej solowej pracy Lines. Nagrodę otrzymał za „przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami, łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne″.

Pierwszym zwycięzcą w kategorii „kultura cyfrowa″ – obejmującego wszelkie formy kultury, których formą wyjściową jest kod programowania, ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole, urządzenia przenośne, aplikacje i różnorodne formy internetowe – został Michał Staniszewski za grę Bound.

Tradycyjnie, przyznano także Nagrodę Kreatora Kultury, wręczaną najwybitniejszym polskim twórcom. W tym roku nagrodzono nią jednego z najważniejszych polskich muzyków jazzowych, saksofonistę i pedagoga Jana „Ptaszyna″ Wróblewskiego, za „bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś”.

 

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.