London Book Fair – program targów

London Book Fair – program targów

Przegląd

25.01.2017 w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się pierwsze z serii konsultacyjnych spotkań ze środowiskiem wydawców poświęconych marcowym targom książki w Londynie, gdzie Polska, pierwszy raz w historii, będzie gościem honorowym. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla branży wydawniczej, ale też dla promocji polskiej kultury. Zwłaszcza, że program kulturalny z udziałem naszych pisarzy potrwa do jesieni 2017.

Podkreśleniem rangi polskiej prezentacji w Londynie była obecność na spotkaniu dyrektorów: Simona Gammella z British Council, Macieja Dydy z Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN, Roberta Szaniawskiego z Instytutu Kultury Polskiej w Londynie i Dariusza Jaworskiego z Instytutu Książki. Polską Izbę Książki (PIK) reprezentował prezes Włodzimierz Albin, który przedstawił program branżowy targów, przygotowany wspólnie z IK. To już trzecie ważne targi, podczas których PIK przygotowuje seminaria dla wydawców zagranicznych wspólnie z Instytutem Książki. Wcześniej prezentacje dotyczące polskiego rynku, tłumaczeń, programów translatorskich czy osiągnięć naszej branży wydawniczej w zakresie nowych technologii i technik drukarskich prezentowano już w Chicago i Pekinie.

Nową inicjatywą organizatorów London Book Fair jest program matchmaking, czyli pośrednictwo w kontaktach polskich wydawców z brytyjskimi. Zazwyczaj zajmują się tym wyspecjalizowane agencje. To ukłon dyrekcji targów w stronę kraju, który jest w tym roku gościem honorowym.

Mimo że tragi londyńskie to impreza adresowana przede wszystkim do branży wydawniczej, co roku towarzyszy im bogaty program kulturalny. W tym roku jego głównymi bohaterami są polscy autorzy, z wytypowanej wspólnie przez Instytut Książki i British Council pisarskiej reprezentacji Polski.

Przypomnijmy, że w gronie naszych reprezentantów są Aleksandra i Daniel Mizielińscy, twórcy słynnych „Map” sprzedanych 2 milionach egzemplarzy na całym świecie, wielokrotnie nagradzana ilustratorka Marta Ignerska. Prozaicy Olga Tokarczuk, Jacek Dehnel, Zygmunt Miłoszewski i Jacek Dukaj, poetka Marzanną Bogumiła Kielar, eseiści Dariusz Karłowicz i Andrzej Nowak oraz reporterzy Ewa Winnicka i Artur Domosławski. Każdy z zaproszonych twórców weźmie udział w kilku spotkaniach zarówno na terenie targów, jak i poza nimi. Już w tej chwili, mimo że wciąż pojawiają się kolejne propozycje, zapowiadanych jest ponad 25 spotkań z naszymi twórcami. Bilety na spotkanie z Olgą Tokarczuk w księgarni London Review już dziś są wyprzedane. Imprezy odbywać się będą również w British Library, Southbank Center i Limehouse Books Yurt Cafe. Dyrektor Robert Szaniawski z Instytutu Polskiego w Londynie przedstawił również zarys programu literackiego po targach. Już dzień po ich zakończeniu polscy twórcy pojawią się w Essex na największych brytyjskich festiwalach literackich w Hay, Edynburgu, Hull i Birmingham. W ramach imprez organizowanych wspólnie przez Instytut Książki, Instytut Polski w Londynie oraz British Council odbędą się też imprezy związane z osobą i twórczością Josepha Conrada Korzeniowskiego, jako że 2017 decyzją Sejmu jest Rokiem Conrada.

Po raz pierwszy zaprezentowano publicznie projekt stoiska polskiego na londyńskie targi, którego autorem jest ceniony architekt Jan Strumiłło (prezentacja stoiska).

za Instytut Książki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.