Anna Goc laureatką konkursu stypendialnego im. R. Kapuścińskiego

Anna Goc laureatką konkursu stypendialnego im. R. Kapuścińskiego

Przegląd

Dzien­ni­karka “Tygo­dnika Powszechnego” Anna Goc została laureatką VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego dla młodych dziennikarzy – ogłoszono w niedzielę w Warszawie. Za otrzymane pieniądze ma zamiar napisać reportaż o głuchoniemych “Miasto Głuchych”

– Anna Goc chce oddać głos ludziom, któ­rzy nie sły­szą, mówią z tru­dem, a czę­sto nie mówią wcale. Odda­wa­nie głosu tym, któ­rzy mają głos słab­szy niż inni, jest jed­nym z pod­sta­wo­wych zadań repor­tera, zwłasz­cza w spo­łe­czeń­stwie, w któ­rym ludzie dobrze sły­szący bywają czę­sto głusi na potrzeby słab­szych – podkreślił przewodniczący jury konkursu Sławomir Popowski, odczytując uzasadnienie nagrody.

W VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego dla młodych dziennikarzy kapituła w składzie: Alicja Kapuścińska, Sławomir Popowski, Elżbieta Sawicka, Filip Sprin­ger, Mał­go­rzata Szejnert rozpatrzyła 23 wnioski.

Poza nagrodzonym projektem w finale konkursu znalazły się prace Szymona Opryszka (współautor książki “Tańczymy już tylko w Zaduszki”), Karoliny Bednarz (prowadzi blog “W kra­inie taj­fu­nów”), Olgi Święcickiej (autorka wywiadu rzeki z Maciejem Nowakiem “Mnie nie ma”) oraz Zuzanny Bukłahy (publi­kuje w “Dużym For­ma­cie”, “Polityce” i “Newsweeku”).

Konkurs o Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego jest adresowany do młodych dziennikarzy. Mogą w nim wziąć udział osoby, które ukończyły 18 lat, ale nie przekroczyły 30 roku życia. Ubiegający się o stypendium mieli nadesłać na adres Fundacji swoje CV, dotychczasowe prace, prezentujące ich dorobek oraz plan projektu reporterskiego, który zamierzają realizować dzięki stypendium.

Oficjalnym fundatorem przedsięwzięcia jest – utworzona przez Alicję Kapuścińską, wdowę po zmarłym pisarzu – Fundacja Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego. Stypendium, przyznawane raz do roku w celu realizacji projektów reporterskich (reportaż, cykl reportaży, ewentualnie książka reporterska), wynosi 30 tys. zł i jest ufundowane, zgodnie z wolą patrona, z części honorariów za jego książki. Laureatami stypendium w poprzednich latach byli Andrzej Muszyński, Marta Szarejko, Anna Wiatr, Filip Springer, Anna Lipczak oraz Kamil Bułuk.

za PAP

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.