640 tysięcy dzieł z Biblioteki Narodowej w Europeanie

640 tysięcy dzieł z Biblioteki Narodowej w Europeanie

Przegląd

Biblioteka Narodowa zakończyła przekazywanie danych opisujących ponad 640 tysięcy obiektów bibliotecznych dostępnych na stronie www.polona.pl do portalu Europeana. Dzięki temu dostęp do zbiorów BN należących do domeny publicznej stał się możliwy również za pośrednictwem portalu zawierającego największą europejską kolekcję sztuki, kultury i nauki. Europeana ułatwia dostęp do ponad 50 mln cyfrowych obiektów z przeszło 3,5 tys. instytucji aktywnych w obszarze dziedzictwa kulturowego w 35 krajach: bibliotek, archiwów, kolekcji audiowizualnych i muzeów z całej Europy.

Rola Europeany w ułatwianiu dostępu do europejskich zasobów dziedzictwa kulturowego została ostatnio doceniona przez brytyjską organizację pozarządową The Nominet Trust. Europeana została zaliczona do 100 instytucji wywierających największy wpływ na osiągnięcie pożytecznych społecznie celów poprzez wykorzystanie technologii. Europeana w ciągu niemal 10 lat istnienia stała się miejscem łatwego dostępu do zasobów dziedzictwa kulturowego krajów europejskich, wykorzystywanym w projektach naukowych jak Clarin, DARIAH, EHri, a także własnych projektach, jak Europeana 1914-1918, w którym zasoby instytucjonalne w połączeniu ze zdigitalizowanymi prywatnymi pamiątkami zwykłych obywateli tworzą nową jakość dostępną dla każdego przez Internet, czy projekcie Europeana280, który ukazuje online wybrane obiekty należące do dziedzictwa artystycznego 28 krajów. Europeana ułatwia także dostęp do zasobów oraz ich ponowne wykorzystanie przedstawicielom przemysłów kreatywnych.

Dostępność cyfrowych zbiorów Biblioteki Narodowej za pośrednictwem Europeany wpisuje się w działania mające na celu jak najszersze udostępnienie polskiego dziedzictwa kulturowego w jak najwyższej jakości – jest to zarówno wypełnienie zadań Biblioteki Narodowej, jak i szeroko rozumiana promocja polskiego dziedzictwa narodowego zagranicą.

 

za Biblioteka Narodowa

Kategorie: Biblioteki, Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.