VAT na e-booki w UE będzie można obniżyć

VAT na e-booki w UE będzie można obniżyć

Przegląd

Komisja Europejska zaproponowała wczoraj ulepszenia w systemie podatku VAT, m.in. – niższy VAT na e-booki. Komisja zapowiada jednakowe zasady opodatkowania e-książek, e-gazet i ich drukowanych odpowiedników.

Obecnie VAT na książki elektroniczne wynosi 23%, a na książki papierowe 5%. Sprzedaż e-booków nie jest klasyfikowane jako sprzedaż książek, tylko jako „usługa elektroniczna” (która objęta jest 23% VAT).

W marcu 2015  Francja, Niemcy, Polska i Włochy zwróciły się ze wspólnym apelem do Komisji Europejskiej o bezzwłoczne działania w celu przyjęcia obniżonych stawek VAT na książki, w tym na e-booki.

Żądamy od Komisji Europejskiej, by zaproponowała bezzwłocznie ewolucję prawodawstwa europejskiego w celu zezwolenia na przyjęcie obniżonych stawek VAT na wszystkie książki, w formie materialnej i niematerialnej” — głosił komunikat opublikowany w Paryżu.

O obniżeniu stawki VAT na elektroniczne książki i prasę mówił na początku maja ubiegłego roku, szef KE Jean-Claude Juncker. „VAT powinien być technologicznie neutralny” – powiedział.

Podobnego zdania był Andrus Ansip, komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego. „Osobiście wspierałbym inicjatywę obniżonych stawek na e-booki i cyfrową prasę

 

 

Zobacz także:

Cztery kraje, w tym Polska, apelują o niższy VAT na książki i e-booki

Niższy VAT na e-booki? KE podejmuje temat obniżenia stawek

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.