IBUK Libra Light w fazie testów

IBUK Libra Light w fazie testów

Przegląd

W ubiegłym tygodniu w siedzibie Wydawnictwa Naukowego PWN w Warszawie odbyły się warsztaty testerskie platformy IBUK Libra Light – serwisu przeznaczonego dla osób niewidomych i niedowidzących, a także osób z niepełnosprawnością uniemożliwiającą zapoznanie się z drukiem, dzięki któremu osoby te będą miały ułatwiony dostęp do publikacji książkowych.

Celem warsztatów było sprawdzenie poprawności działania platformy, jej funkcjonalności i dostosowania do potrzeb beneficjentów. W spotkaniu udział wzięli: Grzegorz Złotowicz z Dziełu Zbiorów dla Niewidomych przy Głównej Bibliotece Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Warszawie, Rafał Kanarek z Polskiego Związku Niewidomych oraz Rafał Charłampowicz, który stale współpracuje z Wydawnictwem Naukowym PWN przy tym projekcie. Zleceniodawcę projektu – Instytut Książki – reprezentował Dariusz Kawa. W spotkaniu udział wzięli również pracownicy Wydawnictwa Naukowego PWN odpowiedzialni za realizację projektu.

Uczestnicy otrzymali zestaw zadań sprawdzających intuicyjność poruszania się po platformie. Wszystkie uwagi, poprawki i sugestie zostały spisane, a obecnie trwają prace nad ich wdrożeniem tak, aby do czasu uruchomienia platformy, czyli do 1 lutego przyszłego roku serwis działał bez zastrzeżeń.

Zleceniodawcą powstania platformy IBUK Libra Light jest Instytut Książki, który 1 lipca 2016 r. podpisał z Wydawnictwem Naukowym PWN umowę dotyczącą budowy i wdrożenia systemu. Instytut na bieżąco monitoruje proces powstawania platformy. W realizacji projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczestniczą też Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Warszawie oraz Polska Izba Książki.

Dzięki platformie osoby niepełnosprawne będą miały dostęp do strony internetowej zawierającej katalog publikacji umożliwiający wyszukiwanie pozycji książkowych, a następnie ich pobieranie i odtwarzanie we własnych urządzeniach (komputer, telefon, urządzenia przenośne). Dostęp do platformy będzie możliwy po zalogowaniu się do osobistego konta i wprowadzeniu kodu autoryzacyjnego PIN. Kody PIN będą dystrybuowane przez biblioteki, których czytelnikami są osoby niewidome i słabowidzące, w tym przez Dział Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS wśród jej czytelników.

Takie rozwiązanie, przy zachowaniu procedur autoryzacji stosowanych przez biblioteki (wymagane orzeczenie lekarskie dla stwierdzenia niepełnosprawności), zapewni, że do platformy będą miały dostęp jedynie osoby niepełnosprawne. Na pliki ePUB oraz mp3 tuż przed ich pobraniem będą w sposób automatyczny nakładane znaki wodne, sygnujące pliki identyfikatorami czytelników. Wydawcy będą posiadać zindywidualizowane konta, na których umieszczane będą nowe pozycje. Ci spośród nich, którzy mają podpisane umowy z PWN dotyczące IBUK LIBRA mogliby zdecydować samodzielnie o umieszczeniu książki na platformie dla osób niewidomych i słabowidzących.

 

za Instytut Książki

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.