Nowy Castro, stara Kuba – propozycja wydawnictwo Psychoskok

Przegląd

Nowy Castro, stara Kuba – propozycja wydawnictwo Psychoskok

nowy-castro

Bez wątpienia przejęcie władzy na Kubie przez Raula Castro to moment historyczny, ale czy w rzeczywistości brat znanego el Comandante przyczyni się do poprawy życia mieszkańców tej karaibskiej wyspy?

Kuba to państwo wewnętrznych kontrastów, które w ostatnich latach zaczęło otwierać się na kapitalizm. Normalizacja stosunków dyplomatycznych Kuby ze Stanami Zjednoczonymi wpłynęła na wzrost zainteresowania tym krajem. Większość jednak postrzega zachodzące zmiany z perspektywy turysty, a mało kto patrzy na nie z perspektywy przeciętnego mieszkańca wyspy i zadaje sobie pytanie czy poprawi się coś w materii praw człowieka. Książka stanowi analizę tego, co zmieniło się na przełomie lat 2008 – 2015 na Kubie w dziedzinie praw człowieka oraz jak postrzegają te zmiany obywatele. Książka bazuje na wywiadach, rozmowach z Kubańczykami oraz raportach pozarządowych organizacji broniących prawa człowieka. Opiera się również na artykułach, reportażach pojawiających się w prasie kubańsko-amerykańskiej, a także na statystykach oraz dokumentach takich jak konstytucja kubańska i Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.

Książka Nowy Castro, stara Kuba stanowi analizę wydarzeń na Kubie od momentu przejęcia władzy przez Raula Castro w 2008 roku aż do 2015 roku. Głównym celem rozważań są prawa człowieka oraz stosunki dyplomatyczne Kuby głównie ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską oraz Ameryką Łacińską. Przy pisaniu książki bazowano między innymi na konstytucji kubańskiej, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, artykułów prasowych oraz zeznań mieszkańców wyspy.

Książka już w sprzedaży!!!

Nowy Castro, stara Kuba

poznaj również poprzednią książkę Joanny Masiubańskiej

Kubańskie kłamstewko

kubanskie-klamstewko-b-iext34542271

Trochę o autorach książki:

 

Joanna Masiubańska – absolwentka Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych na kierunku Dyplomacja i Stosunki Międzynarodowe w Collegium Civitas w Warszawie. Tłumacz języka hiszpańskiego.  Specjalizuje się w prawach człowieka, polityce oraz społeczeństwie kubańskim. Obecnie zajmuje się szkoleniem ludzi z zakresu walki bez użycia przemocy ( ruch nonviolent) w obszarze Ameryki Łacińskiej. Współpracuje z Narodową Fundacją Kubańsko-Amerykańską i pracuje z Latynoamerykańskim Centrum ds. walki bez przemocy (CELANV. Jest związana z kubańskim radiem Jose Marti z siedzibą w Miami, gdzie również pracowała. Autorka książki „Kubańskie kłamstewko”.

Jarosław Masiubański – notariusz w Jastrzębiu-Zdroju, absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – w Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego. Autor licznych publikacji naukowych, między innymi w miesięczniku notariatu polskiego „Rejent” – periodyku z listy czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak również w Biuletynie Izby Notarialnej w Katowicach.

Omar López Montenegro – dyrektor ds. praw człowieka w Narodowej Fundacji Kubańsko Amerykańskiej z siedzibą w Miami oraz w Latynoamerykańskim Centrum ds. walki bez przemocy (CELANV). Pracuje również dla Radia Jose Martí gdzie komentuje wydarzenia na Kubie. Urodził się 25 września 1954 r. w Hawanie. Studiował ekonomię na tamtejszym uniwersytecie. W 1988 roku rozpoczął działalność w organizacjach broniących praw człowieka oraz założył Stowarzyszenie na rzecz Wolnej Sztuki (APAL). 28 maja 1992 roku opuścił kraj i odtąd żyje w Miami na Florydzie. Specjalista w dziedzinie walki bez przemocy, przełożył na język hiszpański wiele tekstów na ten temat oraz współpracuje z Centrum Stosowania Akcji i Strategii bez Przemocy (CANVAS) w Belgradzie.

Logo Psychoskok

Polub nas na Facebooku

tylkorelaks

Odwiedź nasz sklep internetowy

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.