Komandosi Hitlera

Przegląd

Komandosi Hitlera

komandosi-hitlera

Niemieckie siły specjalne w latach drugiej wojny światowej

Flotylle „żywych torped” i kutrów wypełnionych materiałami wybuchowymi na morzach, elitarne, nieustraszone i świetnie wyszkolone jednostki „Brandenburg” penetrujące nieprzyjacielskie tyły, młodociani partyzanci Werwolfu, a nawet mali sabotażyści z Hitlerjugend – wszyscy oni tworzyli siły specjalne hitlerowskiej armii. Czuli, że są elitą, że otacza ich aura tajemniczości. Wiedzieli, że muszą spełnić wyśrubowane wymagania i być twardzi jak stal. Ich niezwykłą historie przedstawia James Lucas w książce pt. Komandosi Hitlera.

Niemieckie siły specjalne w latach drugiej wojny światowej nie osiągnęły potencjału dorównującego temu, który stał się udziałem alianckich spadochroniarzy, komandosów i rangersów czy też jednostek SAS (Special Air Service). Wewnętrzne konflikty i konserwatyzm niemieckiego naczelnego dowództwa hamowały ich rozwój. Mimo to były obecne od samego początku wojny, kiedy ich upozorowane ataki, m.in. na radiostację w Gliwicach, dostarczyły pretekstu do jej rozpoczęcia, aż po ostatnią fazę konfliktu, w której miały niemały udział w próbach uchronienia Rzeszy przed klęską. Zapisały się też brawurowymi akcjami takimi jak uwolnienie Mussoliniego.

Ta książka to najpełniejsze, skierowane do szerokiego kręgu czytelników opracowanie o niemieckich siłach specjalnych z okresu drugiej wojny światowej.

Autor publikacji, James Lucas, jest uznanym specjalistą w dziedzinie niemieckiej wojskowości, podczas drugiej wojny światowej walczył w jednostkach brytyjskiej piechoty. Po wojnie nawiązał bliskie kontakty z niemieckimi kombatantami, prowadząc szczegółowe badania historyczne.

Patronat medialny nad publikacją sprawuje portal www.historia.org, www.granice.pl oraz www.gildia.pl. Książka dostępna jest na stronie Wydawnictwa RM (www.rm.com.pl) oraz w księgarniach.

Kategorie: Historia
Tagi: RM

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.