Szóste wymieranie. Historia nienaturalna

Przegląd

Elizabeth Kolbert
Szóste wymieranie. Historia nienaturalna

szoste-wymieranie
Przekład: Tatiana Grzegorzewska, Piotr Grzegorzewski

Czy wkrótce zniknie świat, jaki znamy? Oto zdumiewająca opowieść o przeszłości i przyszłości Ziemi oraz ważna przestroga dla ludzkości. Popularnonaukowa książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Bestseller „New York Timesa” i jeden z najważniejszych tytułów non-fiction wszech czasów według dziennika „The Guardian”!

W historii naszego globu odnotowujemy pięć wielkich wyginięć gatunków, które spowodowały drastyczny spadek bioróżnorodności na Ziemi. Naukowcy na całym świecie obserwują obecnie szóste wymieranie – prawdopodobnie największą katastrofę od czasu uderzenia w Ziemię asteroidy, które spowodowało wyginięcie dinozaurów. Tym razem jednak przyczyna jest o wiele bardziej prozaiczna, a zarazem o wiele bardziej groźna – człowiek. Działalność ludzka powoduje nieodwracalne zmiany klimatyczne, i to właśnie człowiek może powstrzymać błędne koło nieracjonalnej gospodarki zasobami naturalnymi i dewastacji środowiska. Elizabeth Kolbert lekko i błyskotliwie, ale z ogromną erudycją opisuje wymarłe na przestrzeni tysiącleci gatunki, przedstawia rozwój nauki i koncepcji ewolucji, rozmawia z wpływowymi naukowcami. Temat nadciagającej katastrofy drąży z ogromną determinacją, mając świadomość, że problem, przez lata spychany na margines, już zbiera pierwsze żniwo, zaburzając delikatną równowagę biologiczną.

Elizabeth Kolbert – dziennikarka „New York Timesa”, a następnie „New Yorkera”, pisarka, profesor Williams College. Jej zainteresowania obracają się głównie wokół spraw społecznych. Jej trzyczęściowa seria na temat globalnego ocieplenia The Climate of Man zdobyła m.in. główną nagrodę National Magazine Award for Public Interest. W 2015 roku Kolbert otrzymała Nagrodę Pulitzera w dziedzinie literatury popularnonaukowej za książkę Szóste wymieranie. Historia nienaturalna.

Tagi: Foksal, W.A.B.

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.