Nowe programy literackie w TVP2

Nowe programy literackie w TVP2

Przegląd

WIERSZ CODZIENNY
emisja co tydzień, w sobotę i niedzielę

Cykl promujący poezję, zrealizowany wspólnie przez wybitnych polskich aktorów oraz studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, którzy nadadzą wybranym wierszom nową, audiowizualną formę. Wiersz codzienny to cykl krótkich scenek filmowych, w których znani polscy aktorzy przedstawiają utwory wybitnych polskich poetów. Osadzając wiersze w codziennych sytuacjach, młodzi realizatorzy  podsuwają ciekawe, czasem zaskakujące, czasem zabawne tropy interpretacyjne. W „Wierszu codziennym” poezja nie jest oderwana od życia, ale to życie opisuje.

MYŚLNIK, PROGRAM Z KSIĄŻKĄ W ROLI GŁÓWNEJ
niedziela, godz. 19:30
premiera
od 28 sierpnia, co dwa tygodnie (przemiennie z cyklem „Dachy Krakowa, czyli literatura jest rozmową”)

Cykliczny program dla szerokiej publiczności popularyzujący czytelnictwo poprzez ukazywanie niezwykłych zjawisk związanych z literaturą, przybliżający miejsca oraz ludzi, dla których książki są największą pasją. Celem programu jest pokazanie, że czytanie z powodzeniem może konkurować z innymi sposobami spędzania wolnego czasu, jak oglądanie filmów czy słuchanie muzyki.

Głównym bohaterem każdego odcinka jest jedna książka. Ciekawą rozmowę o niej zagwarantują: prowadzący Szymon Kloska i zmieniający się wraz z każdym odcinkiem jego goście. W dyskusji pojawią się reprezentanci różnych grup pokoleniowych, z odmienną wrażliwością czytelniczą oraz osoby niezwiązane zawodowo z pisaniem. „Myślnik” nie będzie jednak ograniczał się do recenzowania czy polecenia tytułów. Program ma skłonić widza do sięgnięcia po lekturę i wyrobienia sobie własnego poglądu. Książka będzie punktem wyjścia do rozmowy o wartościach, relacjach międzyludzkich, ideach, problemach, stylach życia, światopoglądach i obyczajach. Dyskusja w studio będzie wzbogacona o reportaże z Polski, z których widzowie dowiedzą się, co Polacy czytają na Pomorzu, czy na Podkarpaciu. Będą też relacje spoza naszych granic, a w nich informacje  o najpopularniejszych książkach w Europie i na świecie. Program realizowany w koprodukcji z Instytutem Książki.

DACHY KRAKOWA, CZYLI LITERATURA JEST ROZMOWĄ
niedziela, 19:30
premiera od 4 września, co dwa tygodnie (przemiennie z cyklem „Myślnik”)

„Dachy Krakowa, czyli literatura jest rozmową” to nowy cykl o literaturze i czytelnictwie. Program ma zapoznawać z nowościami książkowymi, promować czytelnictwo, a przede wszystkim prezentować autorów. Poszczególne odcinki będą składały się ze stałych segmentów, takich jak prezentacja i rozmowa z bohaterem odcinka o jego dziele, fragment tekstu czytany przez jego autora, rozmowa z krytykiem na temat twórczości bohatera odcinka oraz część dotycząca inspiracji w jego twórczości.

Bohaterami pierwszych odcinków będą: Jan Polkowski – poeta, prozaik, dziennikarz oraz Marta Kwaśnicka – dziennikarka i pisarka, jedna z najoryginalniejszych polskich blogerek. Program poprowadzi Anna Czartoryska-Sziler.

KSIĄŻKI NA…
sobota – niedziela (emisja od października)

Książki na lato, jesień, zimę to cykl promujący czytelnictwo. Znani i lubiani twórcy (aktorzy, muzycy, artyści, pisarze) polecają ciekawe lektury i zachęcają do czytania. Odcinki realizowane są w atrakcyjnej, filmowo-teledyskowej konwencji.

W każdym sezonie „Książki na…” obecne są na najważniejszych wydarzeniach artystyczno-kulturalnych.

Program realizowany we współpracy z Instytutem Książki.

 

za Instytut Książki

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.