Każdy ma jakąś tajemnicę. Co zrobisz, gdy odkryjesz, że twoją jest HIV?

Przegląd

 

czarne-jeziora-spotkanie-z-dorota-suwalksa

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z okazji premiery książki „Czarne jeziora” w środę 21 września o godzinie 11.00 do Biblioteki Multimedialnej dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40 w Warszawie.

Udział w spotkaniu weźmie także Tomasz Małkuszewski, przewodniczący Społecznego Komitetu ds. AIDS.


Notka o książce:

Czarne jezioraczarne-jeziora-spotkanie

Tytuł oryginalny: Czarne jeziora

Autor: Dorota Suwalska

Format: 135 x 204

Liczba stron: 336

Oprawa: broszurowa

ISBN: 978-83-10-12859-1
Kod kreskowy: 9788310128591
Cena: 29,90

Język oryginału: polski

Wiek: 10-14, 14-18

Gatunek: Proza polska, literatura dla dziewczyn

Data premiery: 2016-09-21

Numer wydania: 1

Magda próbuje zrozumieć, o co jej tak naprawdę w życiu chodzi. Uzdolniona literacko dziewczyna zaczyna prowadzić dziennik i szuka odpowiedzi na pytania, które boi się zadać. Jej stosunki z matką są coraz bardziej napięte. Także z ojczymem, u którego zawsze ceniła rozsądek i opanowanie, coraz gorzej się dogaduje. W szkole również nie jest najlepiej. Wyłącznie na spotkaniach Klubu Literackiego Magda łapie oddech. Wśród jego dziwacznych członków czuje się najbardziej na miejscu. Do tego prowadzący to uwielbiany przez nią pisarz. Jednak potrzeba konfrontacji z matką i zmierzenia się ze skrywaną przez lata prawdą coraz częściej daje o sobie znać…

 

„Czarne jeziora” to ważna opowieść. Pomaga zrozumieć, przez co przechodzi młoda osoba w sytuacji, z którą z trudem radzą sobie dorośli. Jako profilaktyk mam nadzieję, że zostawi w głowach czytelników odrobinę wiedzy na temat problematyki HIV.

Tomasz Małkuszewski, Przewodniczący Społecznego Komitetu ds. AIDS

 

Byłam w podobnym wieku co Magda, gdy dowiedziałam się o zakażeniu. My, nastolatki żyjące od urodzenia z HIV, potrzebujemy książki pokazującej, że nie jesteśmy jedyni i że możemy żyć normalnie. „Czarne jeziora” mówią o trudzie wchodzenia w dorosłość i tworzenia bezpiecznych relacji z innymi ludźmi, a także o tym, jak często brakuje prawdziwej rozmowy w rodzinie. Potrzeba w Polsce więcej takich książek.

Nikola, lat 22

 

Dorota Suwalska – pisarka, animatorka kultury, ilustratorka, dziennikarka, autorka scenariuszy. Nominowana do Astrid Lindgren Memorial Award 2013 i 2014. Współpracowała z TVP, realizując krótkie filmy plastyczne i felietony autorskie dla dzieci. W swoim dorobku ma trzy tomiki poetyckie oraz powieści dla dzieci i młodzieży: „Znowu kręcisz, Zuźka!”, „Zuźka w necie i w realu”, „Bruno i siostry” (wyróżnienie literackie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku, nominacja do nagrody Kornela Makuszyńskiego, powieść na liście książek proponowanych przez Polski Instytut Książki), „Marionetki Baby-Jagi”, „Ratunku, marzenia!”, „Piegowate niebo”, „Pan Fortepianek”.

Jej utwory tłumaczone były na hiszpański, słoweński, a także… na język przestrzeni. To ostatnie dotyczy literacko-internetowego projektu: „www.terapia” (dla dorosłych). Swoje wiersze, opowiadania i artykuły publikowała w prasie dziecięcej, literackiej i pedagogicznej, podręcznikach szkolnych. Współpracuje z portalem www.ngo.pl .
www.suwalska.info
www.kalkografia.suwalska.info

 

 

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.